Październik 15 2018 10:29:25

WITAMY W PARAFII MIASTECZKO KRAJEŃSKIE.

Nasza wspólnota parafialna funkcjonuje już od prawie 500 lat. Przez ten okres przechodziła różne koleje losu. Były czasy wzlotu i upadku, radości i smutku, wzniosłych działań i zniechęcenia, wolności i zniewolenia. Dzięki przywiązaniu do wiary ojców, wspólnej troski o kościół i parafię, potrafiliśmy jednak przetrwać. Na to, czym jest nasza parafia dzisiaj, pracowały całe pokolenia dobrych ludzi i wielu oddanych Chrystusowi kapłanów. Ta praca cały czas wydaje pozytywne owoce. Potrafimy się cieszyć tym co mamy, jesteśmy otwarci na innych, potrafimy współczuć i nieść pomoc każdemu, kto jej potrzebuje.
Nasza parafia nie jest duża, zamieszkuje ją na dzień dzisiejszy 2350 osób. W jej skład wchodzi 10 miejscowości. Oprócz Miasteczka Krajeńskiego, są to: Arentowo, Brzostowo Stare i Nowe z Marianowem, Grabionna, Miasteczko-Huby wraz z Kocewem oraz Wolsko Dolne i Górne. Administracyjnie należy do dekanatu Wysoka i Diecezji Bydgoskiej. Obecny budynek kościoła (już trzeci w historii), pochodzi z końca XIX wieku. To właśnie tutaj, jako wikariusz, pracował późniejszy Prymas Polski, ks. Kardynał Józef Glemp. Obok świątyni znajduje się cmentarz grzebalny, gdzie w roku 1937 pochowany został nasz bohater narodowy, Michał Drzymała.

LIST OD KS. JAKUBA, MISJONARZA Z CZADU

Czad, 18.09.2018.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Witaj Błażej!

Pozdrawiam gorąco już z Afryki! Jestem obecnie u księdza biskupa, w miasteczku Lai. Jutro rano, jeśli będzie dobra pogoda (nie będzie padać) ruszam do mojej misji. Nie będzie to łatwa droga. Muszę pokonać motorem drogę120 km - przez błoto i wodę. Jeśli nie będzie trzeba przyjechać do miasta wcześniej - to pojawię się dopiero w cywilizowanym świecie ok. 20 listopada.

Pamiętam w modlitwie. Jakub

P.S. Pozdrowienia dla całej Wspólnoty parafialnej! Raz jeszcze dziękuję za wszystko: za ogromne wsparcie dla mojej misji i za super gościnę.

PRZESŁANIE KSIĘDZA JAKUBA

DAJMY "CZADU" DLA CZADU!!!

Pod takim hasłem wspólnota parafialna w Miasteczku Krajeńskim przeżywała niedzielę 9 września, która stała się niejako „niedzielą misyjną”. W tym dniu na zaproszenie ks. proboszcza Błażeja Kownackiego przyjechał do niej Ks. Jakub Szałek, misjonarz z naszej diecezji bydgoskiej, posługujący w Czadzie. Kapłan przewodniczył wspólnej modlitwie, wygłosił kazania o tematyce misyjnej, poświęcił też tornistry i przybory szkolne dzieciom klas pierwszych miejscowej szkoły podstawowej. Przy tej okazji opowiedział też o budowie szkoły w swojej placówce misyjnej, którą mógł zrealizować dzięki ofiarom płynącym z całej naszej diecezji. Opowiedział też o specyfice tamtejszej nauki i różnicach jakie istnieją między polską a afrykańską szkołą. W ten praktyczny sposób rozpoczęto też przeżywanie VIII Tygodnia Wychowania w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim.
Spotkanie to wpisało się też w duchowe przygotowania miejscowej wspólnoty do spotkania a Matką Bożą w dniu Nawiedzenia w parafii 16 listopada br. Ofiary złożone podczas Mszy świętych stały się duchowym darem dla Maryi, przekazanym na konkretną pomoc dla dzieci, którym służy Ks. Jakub. Słowa ks. proboszcza „Dajmy ≪czadu≫ dla Czadu” miały zmobilizować parafian do podjęcia odpowiedzialności za dzieła misyjne i do szerokiego otwarcia serc i hojności.
Aby połączyć dobre z pożytecznym po ostatniej Mszy św. ks. proboszcz przy kościele kręcił „misyjną watę cukrową” w różnych kolorach i smakach. Dobrowolna ofiara za watę była też wsparciem dla misji Ks. Jakuba w Czadzie. W tym czasie parafianie mogli swobodnie porozmawiać z misjonarzem, zadając pytania dowiedzieć się o szczegółach jego służby. A kolejka była długa… nie tylko dzieci.
Zapytany o cel takiego misyjnego spotkania ks. proboszcz powiedział: „Żadna teoria nie zastąpi bezpośredniego doświadczenia. Tak jest w każdej dziedzinie. Stąd pomysł zaproszenia Ks. Jakuba do Miasteczka. Znamy się dobrze od wielu lat, ks. Jakub podejmował posługę w parafii św. Marcina w Szubinie, kiedy ja z niej odchodziłem do innej parafii. Przejął przewodnictwo grupy pielgrzymkowej z Szubina, jeden rok szliśmy w niej razem na Jasną Górę. O takim zaproszeniu myślałem już od dawna, ale udało się to zrealizować dopiero teraz - na szczęście - bo niebawem kończy on urlop i pobyt w Polsce, i wraca do Afryki. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś do nas będzie mógł przyjechać. I wracając do pytania o cel takiego spotkania? W pierwszym rzędzie doświadczenie spotkania, obecności, modlitwy w konkretnych misyjnych intencjach, która z pewnością będzie owocowała. No i gdzieś tam oczywiście myśl powołaniowa… Może kiedyś z naszej parafii jakieś dziecko, młody człowiek – chłopak lub dziewczyna - po dzisiejszym spotkaniu z misjonarzem samo usłyszy wołanie Jezusa: „Pójdź za Mną…”
Dziękujemy Bogu za piękną pogodę, za to, ze wszystko się udało. Naszą ofiarą wsparliśmy dzieło dalszej budowy szkoły w misji ks. Jakuba. Samej „waty misyjnej” ksiądz proboszcz ukręcił za 675 zł.

Informacja i zdjęcia: Ks. Proboszcz Błażej Kownacki
INFORMACJA ZE STRONY DIECEZJU BYDGOSKIEJ

XIX TYDZIEŃ ŚW. KRZYSZTOFA
ROWEROWA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ

TRANSMISJA Z JASNEJ GÓRY

Po dojechaniu do Częstochowy w czwartek 28 czerwca 2018 r. pielgrzymi rowerowi z Miasteczka Krajeńskiego będą mieli Mszę świętą w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 17.30. Można ją oglądać dzięki transmisji internetowej naciskając jeden z poniższych linków:

KAPLICA MATKI BOŻEJ (1) KAPLICA MATKI BOŻEJ (2) KAPLICA MATKI BOŻEJ (3)

PIELGRZYMKA DO WŁOCH

Nasza Parafia organizuje pielgrzymkę do Włoch.
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z JEJ DOKŁADNYM PLANEM.
Można się już zapisywać na listę u Ks. Proboszcza. Obowiązuje wpłata zaliczki w wysokości 300 zł.