Lipiec 18 2018 18:25:32

WITAMY W PARAFII MIASTECZKO KRAJE?SKIE.

Nasza wspólnota parafialna funkcjonuje już od prawie 500 lat. Przez ten okres przechodziła różne koleje losu. Były czasy wzlotu i upadku, radości i smutku, wzniosłych działań i zniechęcenia, wolności i zniewolenia. Dzięki przywiązaniu do wiary ojców, wspólnej troski o kościół i parafię, potrafiliśmy jednak przetrwać. Na to, czym jest nasza parafia dzisiaj, pracowały całe pokolenia dobrych ludzi i wielu oddanych Chrystusowi kapłanów. Ta praca cały czas wydaje pozytywne owoce. Potrafimy się cieszyć tym co mamy, jesteśmy otwarci na innych, potrafimy współczuć i nieść pomoc każdemu, kto jej potrzebuje.
Nasza parafia nie jest duża, zamieszkuje ją na dzień dzisiejszy 2350 osób. W jej skład wchodzi 10 miejscowości. Oprócz Miasteczka Krajeńskiego, są to: Arentowo, Brzostowo Stare i Nowe z Marianowem, Grabionna, Miasteczko-Huby wraz z Kocewem oraz Wolsko Dolne i Górne. Administracyjnie należy do dekanatu Wysoka i Diecezji Bydgoskiej. Obecny budynek kościoła (już trzeci w historii), pochodzi z końca XIX wieku. To właśnie tutaj, jako wikariusz, pracował późniejszy Prymas Polski, ks. Kardynał Józef Glemp. Obok świątyni znajduje się cmentarz grzebalny, gdzie w roku 1937 pochowany został nasz bohater narodowy, Michał Drzymała.

ROWEROWA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ

TRANSMISJA Z JASNEJ GÓRY

Po dojechaniu do Częstochowy w czwartek 28 czerwca 2018 r. pielgrzymi rowerowi z Miasteczka Krajeńskiego będą mieli Mszę świętą w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 17.30. Można ją oglądać dzięki transmisji internetowej naciskając jeden z poniższych linków:

KAPLICA MATKI BOŻEJ (1) KAPLICA MATKI BOŻEJ (2) KAPLICA MATKI BOŻEJ (3)

PIELGRZYMKA DO WŁOCH

Nasza Parafia organizuje pielgrzymkę do Włoch.
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z JEJ DOKŁADNYM PLANEM.
Można się już zapisywać na listę u Ks. Proboszcza. Obowiązuje wpłata zaliczki w wysokości 300 zł.

WAŻNA INFORMACJA
10.03.2018 POŻAR W PARAFII

We wtorek 6 marca br. jedna z rodzin naszej parafii (ARENTOWO) doświadczyła ludzkiej tragedii. Nagły pożar zniszczył częściowo dom, w którym na dzień dzisiejszy nie można zamieszkać. Bogu dziękować, że nikogo w tym momencie nie było w domu, a także, że nie stało się to w nocy, we śnie. Dzieci w tym czasie były w przedszkolu, a rodzice pojechali do szpitala… urodzić swoje trzecie dziecko. Krótko po przyjściu na świat małej Małgosi, dotarła do rodziców wiadomość o tym, co dzieje się w ich domu. Wiadomości nie były wesołe…
Na szczęście Straż Pożarna pośpieszyła szybko z pomocą i uratowano to, co można było uratować. O działaniach OSP i PSP można poczytać tutaj: POŻAR W ARENTOWIE.

Na szczęście jesteśmy dobrą wspólnotą, która reaguje na ludzkie tragedie i problemy. Ta nagła, trudna sytuacja wyzwoliła wiele dobra, które przełożone zostało od razu na konkretne działanie. Druhowie Strażacy po ugaszeniu pożaru, wykorzystując drabinę zabezpieczyli plandeką dach, aby warunki pogodowe nie powodowały dalszych zniszczeń. Mieszkańcy Arentowa pomagali przy wstępnym sprzątaniu, a także zrobili zbiórkę pieniężną. Dobre panie z sąsiedztwa i rodziny zrobiły „wielkie pranie” ubrań (szczególnie dziecięcych), bo wszystko było zadymione i czuć było spalenizną. Na szczęście w pożarze nie ucierpiała wyprawka dla nowonarodzonego dziecka. Z pomocą pośpieszył też nasz Urząd Gminy. Wielu chce pomóc, ludzie pytają. Nikt nie jest obojętny. To jest budujące. W związku z tym jako wspólnota parafialna też chcemy wspomóc poszkodowaną rodzinę naszymi ofiarami. I tak składka z niedzielnych Mszy świętych w niedzielę 18 marca w całości zostanie przekazana rodzinie. Gdyby ktoś z czytających to, a mieszkający w jakimś oddaleniu, chciał się do takiej pomocy przyłączyć, może wpłacić swój dar na konto: parafia Podwyższenia Krzyża Świętego Miasteczko Krajeńskie NBS Białośliwie nr konta 82 8937 0007 0000 6653 2000 0010 z dopiskiem „POŻAR DOMU W ARENTOWIE”. Za wszelką pomoc wszystkim dziękuję, ciesząc się, że mogę być proboszczem takiej wspólnoty.

Ks. Proboszcz Błażej Kownacki

Zamieszczam też podziękowanie od rodziny Państwa Rusin, którzy doświadczając solidarności i wparcia nie stracili nadziei.

PODZIĘKOWANIE

Dziękujemy druhom strażakom, mieszkańcom Arentowa, rodzinie, Urzędowi Gminy i innym osobom, za pomoc już udzieloną na bieżąco w pierwszych godzinach i dniach po pożarze naszego domu, tj. pomoc w sprzątaniu, za wypranie ubranek dla dzieci, za wsparcie finansowe już udzielone. Dziękujemy za gotowość do dalszej pomocy w razie potrzeby. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za wsparcie duchowe. Serdeczne podziękowanie Panu Andrzejowi Majerowi i jego firmie, za gotowość podjęcia od zaraz remontu naszego domu. Na tę wiadomość wróciła NADZIEJA. Informujemy też, że Mama i dziecko są już w domu i czują się dobrze. Bóg zapłać wszystkim!

Ania i Przemek Rusin
z córeczkami: Helenką, Dorotką
i 4-dniową Małgosią.

KOMUNIKAT

W ZWIĄZKU Z CHOROBĄ KSIEDZA PROBOSZCZA, KOLĘDA PRZEWIDZIANA NA PIĄTEK (19.01.2018) ORAZ SOBOTĘ (20.01.2018)
ZOSTAJE ODWOŁANA I PRZENIESIONA NA PRZYSZŁY TYDZIEŃ.
SZCZEGÓŁY ZOSTANĄ PODANE W NIEDZIELNYCH OGŁOSZENIACH.