Grudzień 14 2018 20:10:09
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty

WITAMY W PARAFII MIASTECZKO KRAJEŃSKIE.Nasza wspólnota parafialna funkcjonuje już od prawie 500 lat. Przez ten okres przechodziła różne koleje losu. Były czasy wzlotu i upadku, radości i smutku, wzniosłych działań i zniechęcenia, wolności i zniewolenia. Dzięki przywiązaniu do wiary ojców, wspólnej troski o kościół i parafię, potrafiliśmy jednak przetrwać. Na to, czym jest nasza parafia dzisiaj, pracowały całe pokolenia dobrych ludzi i wielu oddanych Chrystusowi kapłanów. Ta praca cały czas wydaje pozytywne owoce. Potrafimy się cieszyć tym co mamy, jesteśmy otwarci na innych, potrafimy współczuć i nieść pomoc każdemu, kto jej potrzebuje.
Nasza parafia nie jest duża, zamieszkuje ją na dzień dzisiejszy 2350 osób. W jej skład wchodzi 10 miejscowości. Oprócz Miasteczka Krajeńskiego, są to: Arentowo, Brzostowo Stare i Nowe z Marianowem, Grabionna, Miasteczko-Huby wraz z Kocewem oraz Wolsko Dolne i Górne. Administracyjnie należy do dekanatu Wysoka i Diecezji Bydgoskiej. Obecny budynek kościoła (już trzeci w historii), pochodzi z końca XIX wieku. To właśnie tutaj, jako wikariusz, pracował późniejszy Prymas Polski, ks. Kardynał Józef Glemp. Obok świątyni znajduje się cmentarz grzebalny, gdzie w roku 1937 pochowany został nasz bohater narodowy, Michał Drzymała.

10.11.2018 SŁOWO DO PARAFIAN


Miasteczko Krajeńskie, dn. 7.10.2018 roku
W dniu wspomnienia NMP Różańcowej

Moi Kochani!

Zbliża się wielkimi krokami wielkie wydarzenie w życiu naszej Wspólnoty Parafialnej, o którym wiele razy już mówiłem, na które zapraszałem podczas ostatniej kolędy. Oto już 16 listopada br., w piątkowe popołudnie, przybędzie do nas wszystkich Matka Boża w znaku Cudownego Obrazu z Jasnej Góry, aby nas wszystkich nawiedzić. Będziemy mieli wtedy niepowtarzalną okazję, by spojrzeć Jej w oczy, przytulić się do Jej SERCA, powiedzieć Jej o wszystkich naszych sprawach – osobistych, rodzinnych, parafialnych, szepnąć o sprawach radosnych, bolesnych i chwalebnych. W związku z tym pozwalam sobie skreślić do Was, moi Kochani, te kilka słów.
Pragnę serdecznie zaprosić Każdą i Każdego z Was, zaprosić całe Rodziny, do udziału w tym religijnym wydarzeniu, które przeżywać będziemy po 40 latach od poprzedniego nawiedzenia. Myślę, że przez 24 godziny NAWIEDZENIA, każdy znajdzie najlepszą dla siebie chwilę, by stanąć przed MATKĄ. Czy to już w momencie powitania, czy na Apelu Jasnogórskim, a może w środku nocy przyjdzie ktoś – jak Nikodem do Jezusa – czuwać w ciszy i modlić się po swojemu, może po wielu latach… A potem przyjdziemy Ją pożegnać i przekażemy Matkę Najświętszą naszym sąsiadom z parafii w Rzadkowie.
Do dobrego przeżycia DNIA NAWIEDZENIA, przygotować się chcemy poprzez udział w tygodniowych MISJACH ŚWIĘTYCH, które potrwają od soboty 10 listopada wieczorem do niedzieli 18 listopada, które poprowadzi Pallotyn – ks. Jerzy Gugała.
Do tego listu załączam PROGRAM nauk misyjnych i innych wydarzeń w tym czasie. Będą tam nauki ogólne, nauki stanowe, nauki dla dzieci i młodzieży, nauka dla osób przeżywających swoje życie w związkach niesakramentalnych. Będzie specjalny dzień pokutny, gdzie będziemy mieli okazję przystąpić do spowiedzi misyjnej. Każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz „zwykłych” godzin naszych nabożeństw parafialnych, będzie dodatkowa Msza św. z nauką o godz. 20.00, aby wszyscy pracujący do późna, też mogli na spokojnie zdążyć do kościoła.
Kochani Rodzice, Babcie i Dziadkowie, proszę Was, bądźcie sami przykładem dla swoich dzieci młodszych i starszych, pomóżcie im dotrzeć do kościoła. Proszę Was wszystkich, organizujcie sobie tak czas w tych ważnych dniach, by nikogo nie zabrakło. W jednej z pieśni śpiewamy: „Nie zamykajcie serc, zbawienia nadszedł czas, gdy Chrystus puka w drzwi, może ostatni raz?”
Mam też jeszcze jedną serdeczną prośbę. Zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby najpiękniej, jak tylko potrafimy i możemy, udekorować nasze domostwa w całej Parafii, także te najdalej oddalone, szczególnie zaś chciejmy przyozdobić trasę przejazdu Obrazu Matki Bożej: od strony Grabówna przez Brzostowo, ul. Dąbrowskiego, Plac Wolności, Kościuszki, Poniatowskiego i Huby w kierunku Rzadkowa. Te dekoracje będą wyrażać naszą gościnność, przyjęcie Matki Bożej, a nade wszystko naszą MIŁOŚĆ.

Moi Kochani !
Mam pewność, że Pan Bóg nam wszystkim przez pośrednictwo nawiedzającej nas „Matki, która wszystko rozumie…”, pobłogosławi.
Żywię nadzieję, że wszyscy otworzymy nasze serca na dary i łaski dla nas przygotowane.

Szczęść Boże!!!
Wasz proboszcz Ks. Błażej Kownacki

PROGRAM MISJI ŚWIĘTYCH I NAWIEDZENIA MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W MIASTECZKU KRAJEŃSKIM


LIST UCZESTNIKÓW SYNODU BISKUPÓW DO MŁODZIEŻY

XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów

List ojców synodalnych do młodzieży

My ojcowie synodalni zwracamy się do was, ludzi młodych całego świata ze słowem nadziei, zaufania i pocieszenia. Zgromadziliśmy się w tych dniach, aby słuchać głosu „wiecznie młodego” Jezusa Chrystusa i rozpoznać w Nim wasze liczne głosy, wasze okrzyki radości, narzekania i milczenia. Wiemy o waszych poszukiwaniach wewnętrznych, o radościach i nadziejach, o smutkach i lękach stanowiących wasz niepokój. Pragniemy, abyście usłyszeli teraz nasze słowo: chcemy przyczynić się do waszej radości, aby wasze oczekiwania stały się ideałami. Jesteśmy pewni, że z waszym pragnieniem życia będziecie gotowi starać się, aby wasze marzenia ucieleśniły się w waszym życiu i w ludzkiej historii. Niech was nie zniechęcają nasze słabości, niech kruchość i grzechy nie będą przeszkodą dla waszej ufności. Kościół jest wam matką, nie opuści was, jest gotów wam towarzyszyć na nowych drogach, na wspaniałych ścieżkach, gdzie wiatr Ducha wieje mocniej, rozpraszając chmury obojętności, powierzchowności, zniechęcenia. Kiedy świat, który tak umiłował Bóg, że dał mu swego Syna Jezusa jest skoncentrowany na rzeczach, doraźnym sukcesie, przyjemnościach i miażdży słabych, pomóżcie mu powstać i skierować spojrzenie ku miłości, pięknu, prawdzie, sprawiedliwości.
Przez miesiąc podążaliśmy razem z niektórymi z was, a także wieloma innymi, powiązanymi z nami modlitwą i miłością. Pragniemy teraz kontynuować pielgrzymkę w każdym zakątku ziemi, gdzie Pan Jezus posyła nas jako uczniów-misjonarzy. Kościół i świat pilnie potrzebują waszego entuzjazmu. Stańcie się towarzyszami drogi najbardziej kruchych, ubogich, zranionych przez życie.
Jesteście chwilą obecną, bądźcie najjaśniejszą przyszłością.

28 października 2018 r

(za KAI)

LIST OD KS. JAKUBA, MISJONARZA Z CZADU


Czad, 18.09.2018.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Witaj Błażej!

Pozdrawiam gorąco już z Afryki! Jestem obecnie u księdza biskupa, w miasteczku Lai. Jutro rano, jeśli będzie dobra pogoda (nie będzie padać) ruszam do mojej misji. Nie będzie to łatwa droga. Muszę pokonać motorem drogę120 km - przez błoto i wodę. Jeśli nie będzie trzeba przyjechać do miasta wcześniej - to pojawię się dopiero w cywilizowanym świecie ok. 20 listopada.

Pamiętam w modlitwie. Jakub

P.S. Pozdrowienia dla całej Wspólnoty parafialnej! Raz jeszcze dziękuję za wszystko: za ogromne wsparcie dla mojej misji i za super gościnę.


PRZESŁANIE KSIĘDZA JAKUBA

DAJMY "CZADU" DLA CZADU!!!

Pod takim hasłem wspólnota parafialna w Miasteczku Krajeńskim przeżywała niedzielę 9 września, która stała się niejako „niedzielą misyjną”. W tym dniu na zaproszenie ks. proboszcza Błażeja Kownackiego przyjechał do niej Ks. Jakub Szałek, misjonarz z naszej diecezji bydgoskiej, posługujący w Czadzie. Kapłan przewodniczył wspólnej modlitwie, wygłosił kazania o tematyce misyjnej, poświęcił też tornistry i przybory szkolne dzieciom klas pierwszych miejscowej szkoły podstawowej. Przy tej okazji opowiedział też o budowie szkoły w swojej placówce misyjnej, którą mógł zrealizować dzięki ofiarom płynącym z całej naszej diecezji. Opowiedział też o specyfice tamtejszej nauki i różnicach jakie istnieją między polską a afrykańską szkołą. W ten praktyczny sposób rozpoczęto też przeżywanie VIII Tygodnia Wychowania w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim.
Spotkanie to wpisało się też w duchowe przygotowania miejscowej wspólnoty do spotkania a Matką Bożą w dniu Nawiedzenia w parafii 16 listopada br. Ofiary złożone podczas Mszy świętych stały się duchowym darem dla Maryi, przekazanym na konkretną pomoc dla dzieci, którym służy Ks. Jakub. Słowa ks. proboszcza „Dajmy ≪czadu≫ dla Czadu” miały zmobilizować parafian do podjęcia odpowiedzialności za dzieła misyjne i do szerokiego otwarcia serc i hojności.
Aby połączyć dobre z pożytecznym po ostatniej Mszy św. ks. proboszcz przy kościele kręcił „misyjną watę cukrową” w różnych kolorach i smakach. Dobrowolna ofiara za watę była też wsparciem dla misji Ks. Jakuba w Czadzie. W tym czasie parafianie mogli swobodnie porozmawiać z misjonarzem, zadając pytania dowiedzieć się o szczegółach jego służby. A kolejka była długa… nie tylko dzieci.
Zapytany o cel takiego misyjnego spotkania ks. proboszcz powiedział: „Żadna teoria nie zastąpi bezpośredniego doświadczenia. Tak jest w każdej dziedzinie. Stąd pomysł zaproszenia Ks. Jakuba do Miasteczka. Znamy się dobrze od wielu lat, ks. Jakub podejmował posługę w parafii św. Marcina w Szubinie, kiedy ja z niej odchodziłem do innej parafii. Przejął przewodnictwo grupy pielgrzymkowej z Szubina, jeden rok szliśmy w niej razem na Jasną Górę. O takim zaproszeniu myślałem już od dawna, ale udało się to zrealizować dopiero teraz - na szczęście - bo niebawem kończy on urlop i pobyt w Polsce, i wraca do Afryki. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś do nas będzie mógł przyjechać. I wracając do pytania o cel takiego spotkania? W pierwszym rzędzie doświadczenie spotkania, obecności, modlitwy w konkretnych misyjnych intencjach, która z pewnością będzie owocowała. No i gdzieś tam oczywiście myśl powołaniowa… Może kiedyś z naszej parafii jakieś dziecko, młody człowiek – chłopak lub dziewczyna - po dzisiejszym spotkaniu z misjonarzem samo usłyszy wołanie Jezusa: „Pójdź za Mną…”
Dziękujemy Bogu za piękną pogodę, za to, ze wszystko się udało. Naszą ofiarą wsparliśmy dzieło dalszej budowy szkoły w misji ks. Jakuba. Samej „waty misyjnej” ksiądz proboszcz ukręcił za 675 zł.

ZDJĘCIA
Informacja i zdjęcia: Ks. Proboszcz Błażej Kownacki
INFORMACJA ZE STRONY DIECEZJU BYDGOSKIEJ

XIX TYDZIEŃ ŚW. KRZYSZTOFA
Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka