Listopad 19 2019 06:56:11
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
LIST OD KS. JAKUBA, MISJONARZA Z CZADU


Czad, 18.09.2018.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Witaj Błażej!

Pozdrawiam gorąco już z Afryki! Jestem obecnie u księdza biskupa, w miasteczku Lai. Jutro rano, jeśli będzie dobra pogoda (nie będzie padać) ruszam do mojej misji. Nie będzie to łatwa droga. Muszę pokonać motorem drogę120 km - przez błoto i wodę. Jeśli nie będzie trzeba przyjechać do miasta wcześniej - to pojawię się dopiero w cywilizowanym świecie ok. 20 listopada.

Pamiętam w modlitwie. Jakub

P.S. Pozdrowienia dla całej Wspólnoty parafialnej! Raz jeszcze dziękuję za wszystko: za ogromne wsparcie dla mojej misji i za super gościnę.


PRZESŁANIE KSIĘDZA JAKUBA

DAJMY "CZADU" DLA CZADU!!!

Pod takim hasłem wspólnota parafialna w Miasteczku Krajeńskim przeżywała niedzielę 9 września, która stała się niejako „niedzielą misyjną”. W tym dniu na zaproszenie ks. proboszcza Błażeja Kownackiego przyjechał do niej Ks. Jakub Szałek, misjonarz z naszej diecezji bydgoskiej, posługujący w Czadzie. Kapłan przewodniczył wspólnej modlitwie, wygłosił kazania o tematyce misyjnej, poświęcił też tornistry i przybory szkolne dzieciom klas pierwszych miejscowej szkoły podstawowej. Przy tej okazji opowiedział też o budowie szkoły w swojej placówce misyjnej, którą mógł zrealizować dzięki ofiarom płynącym z całej naszej diecezji. Opowiedział też o specyfice tamtejszej nauki i różnicach jakie istnieją między polską a afrykańską szkołą. W ten praktyczny sposób rozpoczęto też przeżywanie VIII Tygodnia Wychowania w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim.
Spotkanie to wpisało się też w duchowe przygotowania miejscowej wspólnoty do spotkania a Matką Bożą w dniu Nawiedzenia w parafii 16 listopada br. Ofiary złożone podczas Mszy świętych stały się duchowym darem dla Maryi, przekazanym na konkretną pomoc dla dzieci, którym służy Ks. Jakub. Słowa ks. proboszcza „Dajmy ≪czadu≫ dla Czadu” miały zmobilizować parafian do podjęcia odpowiedzialności za dzieła misyjne i do szerokiego otwarcia serc i hojności.
Aby połączyć dobre z pożytecznym po ostatniej Mszy św. ks. proboszcz przy kościele kręcił „misyjną watę cukrową” w różnych kolorach i smakach. Dobrowolna ofiara za watę była też wsparciem dla misji Ks. Jakuba w Czadzie. W tym czasie parafianie mogli swobodnie porozmawiać z misjonarzem, zadając pytania dowiedzieć się o szczegółach jego służby. A kolejka była długa… nie tylko dzieci.
Zapytany o cel takiego misyjnego spotkania ks. proboszcz powiedział: „Żadna teoria nie zastąpi bezpośredniego doświadczenia. Tak jest w każdej dziedzinie. Stąd pomysł zaproszenia Ks. Jakuba do Miasteczka. Znamy się dobrze od wielu lat, ks. Jakub podejmował posługę w parafii św. Marcina w Szubinie, kiedy ja z niej odchodziłem do innej parafii. Przejął przewodnictwo grupy pielgrzymkowej z Szubina, jeden rok szliśmy w niej razem na Jasną Górę. O takim zaproszeniu myślałem już od dawna, ale udało się to zrealizować dopiero teraz - na szczęście - bo niebawem kończy on urlop i pobyt w Polsce, i wraca do Afryki. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś do nas będzie mógł przyjechać. I wracając do pytania o cel takiego spotkania? W pierwszym rzędzie doświadczenie spotkania, obecności, modlitwy w konkretnych misyjnych intencjach, która z pewnością będzie owocowała. No i gdzieś tam oczywiście myśl powołaniowa… Może kiedyś z naszej parafii jakieś dziecko, młody człowiek – chłopak lub dziewczyna - po dzisiejszym spotkaniu z misjonarzem samo usłyszy wołanie Jezusa: „Pójdź za Mną…”
Dziękujemy Bogu za piękną pogodę, za to, ze wszystko się udało. Naszą ofiarą wsparliśmy dzieło dalszej budowy szkoły w misji ks. Jakuba. Samej „waty misyjnej” ksiądz proboszcz ukręcił za 675 zł.

ZDJĘCIA
Informacja i zdjęcia: Ks. Proboszcz Błażej Kownacki
INFORMACJA ZE STRONY DIECEZJU BYDGOSKIEJ

XIX TYDZIEŃ ŚW. KRZYSZTOFA
ROWEROWA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ

TRANSMISJA Z JASNEJ GÓRY

Po dojechaniu do Częstochowy w czwartek 28 czerwca 2018 r. pielgrzymi rowerowi z Miasteczka Krajeńskiego będą mieli Mszę świętą w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 17.30. Można ją oglądać dzięki transmisji internetowej naciskając jeden z poniższych linków:

KAPLICA MATKI BOŻEJ (1) KAPLICA MATKI BOŻEJ (2) KAPLICA MATKI BOŻEJ (3)


PIELGRZYMKA DO WŁOCH

Nasza Parafia organizuje pielgrzymkę do Włoch.
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z JEJ DOKŁADNYM PLANEM.
Można się już zapisywać na listę u Ks. Proboszcza. Obowiązuje wpłata zaliczki w wysokości 300 zł.


Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka