Styczeń 29 2020 22:33:46
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
JA W INTERNECIE, CZYLI BEZPŁATNE SZKOLENIA KOMPUTEROWE

W ramach współpracy z Urzędem Gminy w Miasteczku Krajeńskim, zachęcam mieszkańców naszej Parafii do zapisania się i wzięcia udziału w KURSIE INTERNETOWYM. Oprócz zdobycia nowych umiejętności, możemy przyczynić się do tego, że Szkoła Podstawowa w Miasteczku otrzyma 12 nowych komputerów, które będą służyły naszym dzieciom. A więc zyskamy podwójnie – starsi i młodsi.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na oficjalnej stronie gminy Miasteczko Krajeńskie.

POMÓŻMY MIESZKAŃCOM BRZOSTOWA

Zbiórka dla pogorzelców z Brzostowa
- następnym razem może to być mój dom lub zakład pracy…

23 kwietnia w Brzostowie wybuchł pożar, w wyniku którego całkowicie spłonął tartak i budynek mieszkalny należący do państwa Szuty. Akcję gaśniczą, w której wzięło udział ponad 30 strażackich zastępów, utrudniał silny, porywisty wiatr, który roznosił ogień na inne zabudowania. Po kilku godzinach pożar został ugaszony, ale po domu i tartaku zostały tylko zgliszcza. Zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców gminy Miasteczko Krajeńskie. W tych trudnych chwilach okażmy solidarność i pomóżmy poszkodowanym w pożarze w powrocie do normalnego życia. Jeśli ktoś chce wspomóc pogorzelców, środki można wpłacać na konto parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim.

Numer konta:
82 8937 0007 0000 6653 2000 0010
Nadnotecki Bank Spółdzielczy w Białośliwiu
Wpłaty prosimy opatrzyć dopiskiem „Dla pogorzelców z Brzostowa”.

Informujemy również, iż składka zebrana 5 maja podczas mszy w kościele w Miasteczku Krajeńskim przekazana zostanie na odbudowę domu i miejsca pracy państwa Szuty. Także w maju odbędzie się pierwsza z kilku akcji „Pączki od serca”. Zebrane środki trafią do pogorzelców.

Marta Konek

Informacja za: oficjalną stroną gminy Miasteczko Krajeńskie.
Zdjęcia pochodzą ze strony: PIŁA 112, gdzie również można przeczytać więcej informacji na ten temat.

WIELKANOC 2019
3.03.2019 LIST Z CZADU

Czad, 26.02.2019.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Drogi Błażeju wraz z Twoimi Parafianami!

Bardzo gorąco pozdrawiam Was z upalnego Czadu! Dawno nic nie napisałem... Skoro jednak się odzywam to znaczy, że wszystko jest dobrze. I tak jest! Zdrowie mi dopisuje. Na brak zajęć nie narzekam. Niedługo rozpocznie się Wielki Post. To dla mnie czas bardzo intensywnej pracy w terenie. Mam dużo spotkań z katechumenami, którzy na Wielkanoc przyjmą sakrament Chrztu Świętego i Pierwszą Komunię Świętą. Katechumenów jest prawie 300! Na dodatek mam 5 tur rekolekcji w moich wioskach. To wszystko daje dużo radości, ale też wyczerpuje nieco organizm. Od marca jest w Czadzie +40 stopni ciepła (czasem nawet więcej). Ta wysoka temperatura też daje się we znaki. Nie do końca można się do tak wielkich upałów przyzwyczaić!

W centrum misji rozpoczynamy budowę ostatniego fragmentu naszej szkoły. Zostały do zbudowania trzy klasy. Mam taką nadzieję, że uda się uzbierać tyle środków, by zbudować mury i zamontować dach. Resztę zrobi się na drugi rok. Gdy mowa o szkole, to może warto wspomnieć, że na moim terenie (w naszej gminie) Państwowe Szkoły Podstawowe ruszyły od grudnia. Nie każdego dnia odbywają się lekcje... Zależy od tego czy nauczyciele się pojawią w danym dniu, czy też nie. Natomiast gimnazjaliści ciągle mają wakacje! Pewnie w tym roku szkolnym Gimnazjum nie rozpocznie nauczania! Prawdziwy Czad!!! Dobrze, że mamy naszą misyjną szkołę. Choć garstka dzieciaków ma możliwość normalnej edukacji.

Gdy mowa o ciekawostkach życia misyjnego w Czadzie - to warto wspomnieć o wielbłądach, które w tym roku wyjątkowo licznie pojawiły się na naszym terenie. Przywędrowały z Sahary. Niesamowite wrażenie robi stado 200 wielbłądów. Niestety, to tylko ładnie wygląda z daleka. Nasi rolnicy nie są zbyt zachwyceni widokiem wielbłądów, ponieważ niszczą one plony na polach. Wystarczy, że kilkadziesiąt takich zwierząt wtargnie na jakieś pole, gdzie jest zasiane sorgo - to już właściwie po żniwach. Nie ma co zbierać. Na dodatek pasterze poganiający wielbłądy są uzbrojeni i strzelają do rolników, którzy próbują bronić swoich plonów. Żołnierze i policjanci są bezradni - też się boją! Takie tu życie w Czadzie. Na szczęście przed porą deszczową wszystkie wielbłądy wracają na pustynię. Nie lubią błota i podmokłych terenów. Wolą piasek pustyni.

To by było na tyle, na ten raz. Proszę o modlitwę, ponieważ czas Wielkiego Postu jest dość trudny... Dużo pracy, niemiłosierne upały, dużo kurzu i piachu! Byle do pierwszego deszczu! Tak około 2 miesiące. Zrobi się wtedy troszkę chłodniej, ale za to wilgotniej, no i będą komary i więcej malarii! Zawsze coś nie tak!!! Na szczęście Pan Bóg troszczy się dobrze i ochrania misjonarzy od ciężkich przypadków malarii! Coś w tym jest. Miejscowi ludzie umierają na tą chorobę, a my jakoś się nie dajemy!

Z kapłańskim błogosławieństwem. Jakub

10.11.2018 SŁOWO DO PARAFIAN


Miasteczko Krajeńskie, dn. 7.10.2018 roku
W dniu wspomnienia NMP Różańcowej

Moi Kochani!

Zbliża się wielkimi krokami wielkie wydarzenie w życiu naszej Wspólnoty Parafialnej, o którym wiele razy już mówiłem, na które zapraszałem podczas ostatniej kolędy. Oto już 16 listopada br., w piątkowe popołudnie, przybędzie do nas wszystkich Matka Boża w znaku Cudownego Obrazu z Jasnej Góry, aby nas wszystkich nawiedzić. Będziemy mieli wtedy niepowtarzalną okazję, by spojrzeć Jej w oczy, przytulić się do Jej SERCA, powiedzieć Jej o wszystkich naszych sprawach – osobistych, rodzinnych, parafialnych, szepnąć o sprawach radosnych, bolesnych i chwalebnych. W związku z tym pozwalam sobie skreślić do Was, moi Kochani, te kilka słów.
Pragnę serdecznie zaprosić Każdą i Każdego z Was, zaprosić całe Rodziny, do udziału w tym religijnym wydarzeniu, które przeżywać będziemy po 40 latach od poprzedniego nawiedzenia. Myślę, że przez 24 godziny NAWIEDZENIA, każdy znajdzie najlepszą dla siebie chwilę, by stanąć przed MATKĄ. Czy to już w momencie powitania, czy na Apelu Jasnogórskim, a może w środku nocy przyjdzie ktoś – jak Nikodem do Jezusa – czuwać w ciszy i modlić się po swojemu, może po wielu latach… A potem przyjdziemy Ją pożegnać i przekażemy Matkę Najświętszą naszym sąsiadom z parafii w Rzadkowie.
Do dobrego przeżycia DNIA NAWIEDZENIA, przygotować się chcemy poprzez udział w tygodniowych MISJACH ŚWIĘTYCH, które potrwają od soboty 10 listopada wieczorem do niedzieli 18 listopada, które poprowadzi Pallotyn – ks. Jerzy Gugała.
Do tego listu załączam PROGRAM nauk misyjnych i innych wydarzeń w tym czasie. Będą tam nauki ogólne, nauki stanowe, nauki dla dzieci i młodzieży, nauka dla osób przeżywających swoje życie w związkach niesakramentalnych. Będzie specjalny dzień pokutny, gdzie będziemy mieli okazję przystąpić do spowiedzi misyjnej. Każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz „zwykłych” godzin naszych nabożeństw parafialnych, będzie dodatkowa Msza św. z nauką o godz. 20.00, aby wszyscy pracujący do późna, też mogli na spokojnie zdążyć do kościoła.
Kochani Rodzice, Babcie i Dziadkowie, proszę Was, bądźcie sami przykładem dla swoich dzieci młodszych i starszych, pomóżcie im dotrzeć do kościoła. Proszę Was wszystkich, organizujcie sobie tak czas w tych ważnych dniach, by nikogo nie zabrakło. W jednej z pieśni śpiewamy: „Nie zamykajcie serc, zbawienia nadszedł czas, gdy Chrystus puka w drzwi, może ostatni raz?”
Mam też jeszcze jedną serdeczną prośbę. Zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby najpiękniej, jak tylko potrafimy i możemy, udekorować nasze domostwa w całej Parafii, także te najdalej oddalone, szczególnie zaś chciejmy przyozdobić trasę przejazdu Obrazu Matki Bożej: od strony Grabówna przez Brzostowo, ul. Dąbrowskiego, Plac Wolności, Kościuszki, Poniatowskiego i Huby w kierunku Rzadkowa. Te dekoracje będą wyrażać naszą gościnność, przyjęcie Matki Bożej, a nade wszystko naszą MIŁOŚĆ.

Moi Kochani !
Mam pewność, że Pan Bóg nam wszystkim przez pośrednictwo nawiedzającej nas „Matki, która wszystko rozumie…”, pobłogosławi.
Żywię nadzieję, że wszyscy otworzymy nasze serca na dary i łaski dla nas przygotowane.

Szczęść Boże!!!
Wasz proboszcz Ks. Błażej Kownacki

PROGRAM MISJI ŚWIĘTYCH I NAWIEDZENIA MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W MIASTECZKU KRAJEŃSKIM


Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka