Wrzesień 16 2019 17:09:41
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
20.09.2013 DZIEŃ ODPUSTU PARAFIALNEGO

14 września każdego roku przypada w liturgii Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Dla naszej wspólnoty parafialnej jest to uroczystość odpustowa. Do tego wydarzenia przygotowaliśmy się, by jak najpiękniej przeżyć to spotkanie z Bogiem, który nas zbawia przez Krzyż. „Zbawienie przyszło przez Krzyż, ogromna to tajemnica…” tak śpiewamy w jednej z piosenek religijnych. Tej tajemnicy dotykamy, ta tajemnica sprawia, że możemy żyć łaską wiary, nadziei i miłości, bo KRZYŻ to MIŁOŚĆ.
Już w sobotę 14 września o godz. 10.00 spotkaliśmy się na Mszy św., która była sprawowana w int. naszego Parafialnego Koło Krwiodawców im. Mirki Majer. Po Mszy św. uczciliśmy relikwie Krzyża św., które w parafii posiadamy. Podobnie było i na Mszy św. wieczornej.
Nazajutrz, w niedzielę 15 września o godz. 12.00 sumę odpustową w int. wszystkich Parafian i Gości celebrował i kazanie odpustowe wygłosił Ks. Alfred Lewicz, proboszcz z Powidza, dziekan dekanatu witkowskiego. Kaznodzieja przypomniał nam o roli Krzyża w naszym życiu oraz tę niezmienną prawdę, że każdy z nas ma swój osobisty krzyż. Ten nasz krzyż nosi różne imię, ale jest i nigdy nie możemy się go pozbyć.
Modlitwę zakończyliśmy uroczystą procesją eucharystyczną wokół kościoła, w asyście chorągwi i sztandarów, strażaków, ministrantów i dziewczynek sypiących kwiatki, by w świątyni na koniec wyśpiewać Bogu dziękczynne Te Deum i jeszcze raz uczcić relikwie Krzyża Świętego.
W uroczystości wzięło udział liczne grono Parafian, nasi Goście. Kapłani z naszego dekanatu oraz Ks. Dziekan z Białośliwia wraz z ks. Wikariuszem. Kapłani posługiwali w konfesjonałach, dzięki czemu mogliśmy przygotować nasze serca i przyjąć Komunię św. a następnie zyskać odpust zupełny.
Dziękujemy Panu Bogu za Jego Miłość i niepojęte dary nam ofiarowane.

Ks. Błażej Kownacki
proboszcz

ZDJĘCIA

14.09.2013 PRACE SIĘ POSUWAJĄ.....

Kochani Parafianie, Kochani sympatycy naszej parafii i kościoła p.w. Podwyższenia Krzyż Świętego!!!
Tak pisałem w ostatniej relacji z prac remontowych: „Prace posuwają się naprzód, mam nadzieję, ze pierwszy etap, czyli teren najbliższy przed i wokół kościoła zostanie zakończony do naszej uroczystości odpustowej, tj. 14 września. Następnie prace będą się przesuwać w kierunku parkingu i dróg dojazdowych do niego”.
Dziś dzielę się z Wami wielką radością, że udało nam się w przededniu odpustu parafialnego zakończyć pewien etap prac przy naszym kościele. Możemy już przejść w procesji wokół kościoła po nowej nawierzchni, wykonanej z kamienia. Jest to inwestycja trwała, na lata, dla nas i następnych pokoleń. Oczywiście jeszcze będzie trwało dalej upiększanie terenu przez nasadzenia odpowiednich roślin i krzewów ozdobnych. Wykonana dotąd praca była bardzo czasochłonna, wymagała wzięcia do ręki każdego kamienia, dopasowania, ubicia młotkiem itd.
Niektórzy się pytali, dlaczego to tak długo idzie…, inni się niecierpliwili…, jeszcze inni powątpiewali…, ale się udało !!! Dziś możemy się cieszyć efektem końcowym.
Prace będą teraz postępować dalej przy parkingu i drodze na dół. Dziękuję za zrozumienie i cierpliwość, i proszę o wsparcie modlitwą i życzliwością naszych zamierzeń. Wszelkie składane ofiary, są przeznaczane na ten cel. Bóg zapłać !!!
Trochę najnowszych zdjęć z tych prac „wrzucam” do galerii. Ufam, że na Uroczystość Wszystkich Świętych, gdy przyjedziecie na cmentarz, to już „nową drogą”. Módlcie się, żeby nam się udało wykonać kolejny etap !!!

Wpłat można dokonywać na konto parafii:
w Banku Spółdzielczym Białośliwie
Właściciel: PARAFIA PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO ul. KS. PIOTRA SKARGI 7 89-350 MIASTECZKO KRAJ.
Numer rachunku: 82 8937 0007 0000 6653 2000 0010

Za każdą najmniejszą ofiarę będziemy wdzięczni i z góry już serdecznie dziękujemy.
ks. prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA

4.09.2013 PIELGRZYMKA ROWEROWA DO GÓRKI KLASZTORENJ

W niedzielę 1. września po raz czwarty wyruszyła pielgrzymka rowerowa z Miasteczka Krajeńskiego do Górki Klasztornej. Pan Bóg nam pobłogosławił i "rozpostarł na nami parasol", udało nam się przejechać "na sucho", mimo wiszących nad nami chmur. Z Miasteczka wyruszyliśmy o 13.15 w liczbie 30 osób. Wcześniej ruszyła rodzina, która miała pod opieką dwie małe dziewczynki (6 i 7 letnią), które jechały trochę wolniej, ale przejechały całą drogę - 32 km, na swoich rowerkach.
W sumie do Matki Bożej dotarło 36 rowerzystów i 1 motocyklista.
Po drodze tradycyjnie zatrzymaliśmy się na chwilę odpoczynku i modlitwy w kościele we Wysokiej, gdzie przyjął nas Ks. Proboszcz Ireneusz Staniszewski, tam posłuchaliśy opowieści o historii kościoła, odmówiliśmy 10-tkę różańca w naszych intencjach i pojechaliśmy dalej. Następny krótki odpoczynek wypadł w Tłukomach, po kolejnych 11 kilometrach. Tam zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, napiliśmy się wody mineralnej i ..... ruszyliśmy do celu. Pogoda nadal dopisywała.
Do SANKTUARIUM w GÓRCE KLASZTORNEJ dotarliśmy punktualnie o godz. 16.00. Na godz. 16.30 mieliśmy zaplanowaną Mszę św. w kościele u stóp Matki Bożej Góreckiej. Dojechali też samochodami nasi bliscy i inni Parafianie, byśmy razem, jako jedna rodzina parafialna mogli polecać nasze wspólne intencje parafialne.
Wcześniej jednak po raz kolejny niezawodne Panie (Jola, Kasia i Marysia) napiekły pączków, rogalików, zatroszczyły się o gorącą kawę i herbatę i tym obczęstowały wszystkich pielgrzymów, nie tylko rowerowych... A było to bardzo pyszne i potrzebne, zwłaszcza w taką chłodną pogodę. Tak pokrzepieni i rozgrzani, po znów tradycyjnej wspólnej fotografii (zdjęcia w galerii), mogliśmy przejść do kościoła na modlitwę.
Mszę św. odprawił Ks. Proboszcz w int. wszystkich Parafian i w intencjach, które w sercach swoich przywieźliśmy do Matki Bożej. Parafianie z Miasteczka wypełnili cały kościół górecki. Na organach grał nasz organista, pan Mieczysław Misiak. Pod koniec Mszy św. wspólnie odmówiliśmy jeszcze 10-tkę różańca i AKT ODDANIA się Matce Bożej.
Po zakończonej wspólnej modlitwie był czas na osobistą modlitwę, zwiedzenie sanktuarium, napicie się wody z cudownego źródełka (i zabranie tej wody do domu). Potem nastąpił powrót do domów wg własnego uznania. Rowery wróciły specjalnym transportem, który zapewnił p. Tomasz Ajsztet, za co też jesteśmy bardzo wdzięczni. Część pielgrzymów wracała do domów na rowerach, w tym roku było to 9 osób, wśród nich najmłodszy to Hubert z klasy 3. Dojechaliśmy do Miasteczka o godz. 20.00, odmawiając wspólnie na zakończenie APEL JASNOGÓRSKI, po czym rozjechaliśmy się każdy do swojego domu.
Tu przykra niespodzianka w Miasteczku z powodu awarii nie było prądu, ale gorącą herbatę udało się wypić...
Dziękujemy Panu Bogu za dar tego pielgrzymowania, który stało się już naszą małą tradycją. Jeśli dożyjemy i się uda, to za rok będzie to nasza "już" piąta pielgrzymka, planowany wyjazd - 31. sierpnia 2014 roku o godz. 13.15 z Rynku. Do zobaczenia za rok...........

ks. Błażej Kownacki
proboszcz

ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI

24.08.2013 REMONT PRZY KOŚCIELE

Od pewnego czasu trwają kolejne prace remontowe przy naszym kościele. Tym razem podjęliśmy się położenia kostki granitowej wokół świątyni, czyli tego co nazwaliśmy szlakiem procesyjnym wokół kościoła, gdy składaliśmy stosowne dokumenty do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu w sprawie dofinansowania tych prac z funduszy unijnych w ramach Programu Odnowy Wsi. Prace posuwają się naprzód, mam nadzieję, ze pierwszy etap, czyli teren najbliższy przed i wokół kościoła zostanie zakończony do naszej uroczystości odpustowej, tj. 14 września. Następnie prace będą się przesuwać w kierunku parkingu i dróg dojazdowych do niego.
Pan Bóg nam błogosławi, pracownicy wykonują swoją pracę solidnie, pogoda w miarę dopisuje.
Wszystkim, którzy wspierają te prace swoją ofiarą i modlitwą serdecznie dziękuję.
Zwracam się do osób pochodzących z parafii w Miasteczku Krajeńskim, które obecnie zamieszkują poza parafią, a nawet i poza granicami Polski z prośbą o wsparcie naszych prac swoją ofiarą.
W ostatnich latach zostały wykonane następujące prace: remont dachu na kościele, remont schodów do kościoła (42 stopnie - jest po czym wchodzić), malowanie kościoła wewnątrz, przebudowa prezbiterium, remont dachu na budynku plebanii, położenie chodników na cmentarzu blisko 1000m2 i ogrodzenie cmentarza (w tym powiększenie jego terenu). To wszystko dzięki sercu naszych parafian.
Obecnie trwające prace opiewają, wg kosztorysu, na ponad 600 tys. zł. Dofinansowanie ze środków unijnych ma wynieść 75%, ale potrzeba naszego wkładu. Stąd moja prośba do ludzi dobrej woli, którym Miasteczko i nasza światynia nie są obojętne!!!

Wpłat można dokonywać na konto parafii:
Banku Spółdzielczym Białośliwie
Właściciel: PARAFIA PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO ul. KS. PIOTRA SKARGI 7 89-350 MIASTECZKO KRAJ.
Numer rachunku: 82 8937 0007 0000 6653 2000 0010

Za każdą najmniejszą ofiarę będziemy wdzięczni i z góry już serdecznie dziękujemy.
ks. prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA Z PRAC REMONTOWYCH PRZY KOŚCIELE

17.07.2013 RELACJA Z I PIELGRZYMKI ROWEROWEJ Z MIASTECZKA KRAJEŃSKIEGO NA JASNĄ GÓRĘ

W niedzielę 7 lipca 2013 r. o godz. 14.15, po zapakowaniu naszych bagaży, udaliśmy się do naszego kościoła w Miasteczku, by modlitwą rozpocząć pielgrzymowanie na Jasną Górę. Grupa liczyła 9 rowerzystów + 1 motocyklista. Przygotowani do jazdy, ubrani wszyscy z kamizelki odblaskowe dla naszego bezpieczeństwa, wyruszyliśmy o godz. 14.30 w kierunku Wągrowca, który był pierwszym miastem „etapowym”. Do Białośliwia towarzyszyło nam kilkunastu parafian, część pojechała jeszcze dalej, do Szamocina. Tam dołączyła do nas jedna z uczestniczek pielgrzymki.
Do Wągrowca dojechaliśmy o zaplanowanej godzinie 18-tej. Nocleg mieliśmy w gościnnej parafii błog. Bpa Michała Kozala. Pod swój dach, dzięki zachęcie ks. Prob. Witolda Chmielewskiego, przyjęli nas miejscowi Parafianie. Wieczorem spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie i wycieczce nad dwie krzyżujące się rzeki Wełnę i Nielbę (zjawisko bifurkacji).

Po nocnym spoczynku, o godz. 8.00 rano w poniedziałek, ruszyliśmy w dalszą drogę, której celem miał być tym razem Powidz. Po ok. 35 km mieliśmy pierwszy postój w Kłecku, gdzie mogliśmy zobaczyć miejscowy kościół, wysłuchać opowiadania o historii kościoła i Kłecka z ust ks. Proboszcza Mirosława Kędzierskiego, wspólnie się pomodlić i wypić kawę. Następnie udaliśmy się do Gniezna, gdzie o godz. 12.00 w katedrze uczestniczyliśmy we Mszy św. przy grobie Św. Wojciecha pod przewodnictwem naszego ks. Proboszcza. Następnie poszliśmy do Seminarium Duchownego, które mogliśmy zobaczyć „od środka”. Modliliśmy się w kaplicy seminaryjnej i … zostaliśmy zaproszeni na obiad do seminaryjnego refektarza. Po odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę przez Witkowo (gdzie schłodziliśmy się pysznymi lodami) do Powidza. Do kościoła św. Mikołaja i św. Anny dotarliśmy o godz. 16.30. Tam znowu doświadczyliśmy wielkiego serca i gościnności mieszkańców rodzinnej parafii Ks. Błażeja.

W Powidzu, w ramach regeneracji sił, kolarze-pielgrzymi, mogli zażyć kąpieli w jeziorze, co było miłą niespodzianką. Również w Powidzu modliliśmy się wspólnie w godzinach wieczornych przed spoczynkiem, odmawiając różaniec, śpiewając Apel Jasnogórski i pieśni maryjne.

Nazajutrz (wtorek) czekał nas najdłuższy, 100-kilometrowy etap naszego pielgrzymowania, wiodący z Powidza do Kalisza. Ten dzień rozpoczęliśmy Mszą św. w powidzkim kościele o godz. 8.00. Przy pożegnaniu z Powidzem nawiedziliśmy cmentarz, gdzie wspólnie modliliśmy się przy grobie rodziców i dziadków ks. Proboszcza Błażeja. Stamtąd droga wiodła przez Słupcę, Wierzbno (odpoczynek i kawa) do Lądu n. Wartą. Tam zwiedziliśmy kościół i klasztor księży Salezjanów. Dalej śpiewając jechaliśmy przez Zagórów, Gizałki, Chocz do Kalisza. Schronienie na noc znaleźliśmy w gościnnym domu Sióstr Nazaretanek. Tam mogliśmy doświadczyć piękna i głębi modlitwy we wspólnocie pielgrzymkowej, gdy zebraliśmy się wspólnie wieczorem. Każdy z nas mógł wypowiedzieć swoje intencje, towarzyszyło temu wzruszenie…

W środę trzeba było wstać wcześniej, by o godz. 6.30 uczestniczyć we Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tam uroczyście powitał nas Ks. Kustosz, który na koniec zawierzył nas i nasze rodziny św. Józefowi i życzył nam dobrego dalszego pielgrzymowania. Po śniadaniu i spakowaniu ruszyliśmy w dalszą drogę w kierunku Wielunia. Tym razem do przejechania mieliśmy 75 km. Drogą na Brzeziny, Głuszynę, Klonową, Lututów posuwaliśmy się naprzód, by ok. 18.00 dotrzeć do celu. Gościnę tym razem znaleźliśmy u Sióstr Antoninek. Wieczorem modliliśmy się w kaplicy klasztornej, by na koniec doświadczyć niezwykłej niespodzianki, mianowicie mogliśmy „spotkać się” bardzo blisko ze znanymi świętymi i uczcić ich relikwie: św. Franciszka z Asyżu, św. Antoniego, św. Ojca Pio i błog. Ks. Jerzego Popiełuszki.

Czwartek – 11. lipca to ostatni dzień naszej drogi. Do przejechania tym razem mieliśmy ok. 75 km. Jak zawsze dzień rozpoczęliśmy Mszą św. w kaplicy u Sióstr. Następnie śniadanie. Potem mogliśmy zobaczyć jak wygląda „OKNO ŻYCIA” od wewnątrz, gdzie modliliśmy się o to, by wszystkie dzieci mogły się narodzić i by były kochane przez swoich rodziców. Podobne Okno Życia było dzień wcześniej w klasztorze sióstr Nazaretanek w Kaliszu.

Ruszyliśmy drogą na Działoszyn, mijając po drodze Wierzchlas, Kraszkowice, Krzeczów, Szczyty, za Działoszynem postój przy charakterystycznej kapliczce na wzgórzu, obok której zatrzymują się pielgrzymi idący pieszo na Jasną Górę tą drogą. Następnie dalsza jazda do miejsca (przed miejscowością Kamyk), z którego po raz pierwszy widać w oddali wieżę jasnogórskiego klasztoru. Tam zgodnie z tradycją - na kolanach - odmówiliśmy modlitwę do Matki Bożej. Po odpoczynku na boisku sportowym w Kamyku, przed wyruszeniem na ostatni odcinek pielgrzymki, mieliśmy naszą „Górkę Przeprośną”, byśmy z radosnym i czystym sercem mogli zameldować się u Matki Bożej. Stąd do przejechania mieliśmy ostatnie 15 km. Jakie to były emocje, jakie przeżycie, świadomość, że już niebawem nasza Pierwsza Rowerowa Pielgrzymka z Miasteczka Krajeńskiego dotrze do celu… Na plac przed jasnogórską Bazyliką dotarliśmy od strony Rynku Wieluńskiego i Alei Najświętszej Maryi Panny. Tam przy Figurze Matki Bożej odmówiliśmy nasze modlitwy, dziękując za opiekę w czasie jazdy. Do pokonania zostały nam ostatnie metry, by stanąć przed obliczem Czarnej Madonny. W drodze do kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, przy pomniku Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego – Jasnogórskiego Pielgrzyma, przywitali nas chlebem i solą nasi Parafianie, którzy na Jasną Górę dotarli autokarem i samochodami. Stamtąd już wspólnie udaliśmy się pokłonić MATCE BOŻEJ, gdzie w ciszy serca każdy pielgrzym przedstawiał Maryi przywiezione przez siebie intencje. Towarzyszyło nam wzruszenie, były też łzy radości… Co było wtedy w naszych sercach, to już jedynie wie Maryja…

Po modlitwie i wspólnej fotografii udaliśmy się na miejsce noclegu. Tam mogliśmy się przygotować na kolejne spotkanie z Maryją i Jezusem podczas Eucharystii o godz. 17.30 i potem podczas Apelu Jasnogórskiego. Cała nasza grupa miała szczęście być bardzo blisko Cudownego Obrazu podczas tych modlitw. Były to chwile niezwykłe…

W piątek 12. lipca wielu pielgrzymów wstało wcześnie rano, by uczestniczyć w odsłonięciu Obrazu Matki Bożej i we Mszy św. o godz. 6.00. Dalszym punktem naszego pielgrzymowania i modlitwy na Jasnej Górze była wspólna – parafialna Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich o godz. 9.30. Następnie o godz. 11.00 wzięliśmy udział we Mszy św. przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie jeszcze raz mogliśmy wszystkie nasze intencje powierzyć MATCE, która wszystko rozumie, jak mówią słowa jednej z pieśni maryjnych.

Umocnieni łaską Bożą i błogosławieństwem, szczęśliwie wróciliśmy do naszych domów. Ufamy, że nasze pielgrzymowanie przyniesie owoce dla nas, naszych rodzin i dla całej naszej wspólnoty parafialnej.

W I pielgrzymce rowerowej pod przewodnictwem ks. Prob. Błażeja Kownackiego uczestniczyli: Jadwiga Chuchla, Wioletta Rykowska, Maciej i Małgorzata Spychalscy, Hanna i Mirosław Rozental, Izabela Wyszomirska, Józef Kowalski i Wiesław Kaja. Grupa przejechała ok. 375 km.

Relacja: KMB

ZDJĘCIA
ZDJĘCIA - część II

Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka