Styczeń 19 2020 12:34:54
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
20.09.2013 CIĄG DALSZY PRAC REMONTOWYCH

Zaraz po uroczystościach odpustowych przystąpiliśmy do dalszej pracy przy naszym kościele. Jak już wspomniałem wcześniej prace przesunęły się na nasz parking. Pogoda nam dopisuje, oprócz ostatniego wtorku, gdy całodzienne opady uniemożliwiły podjęcie pracy. Ale co się odwlecze to nie uciecze…
Kolejne dni przyniosły piękną słoneczną pogodę i panowie pracujący mogą bez przeszkód robić to, co jest zaplanowane. Prace się posuwają teraz w tempie takim, że nawet ja sam nie nadążam tego wszystkiego dokumentować aparatem fotograficznym. Co rusz podjeżdżają ciężarówki z betonem na podbudowę, koparka jest stale w ruchu, panowie mierzą poziomy, usypują, zagęszczają, parking nam pięknieje. Kładziona jest już kostka brukowa !!! I znowu kilka nowych zdjęć pojawiło się w galerii, byśmy mogli na bieżąco śledzić nasze prace.
W tym miejscu też informuję, że występują pewne utrudnienia w podjechaniu na cmentarz. Bardzo proszę samochody zostawiać na dole i ostatni odcinek na razie trzeba pokonać pieszo. Podejście na cmentarz schodami do kościoła i dalej już przejdziemy normalnie „suchą nogą” do cmentarza. Natomiast parking jest w tej chwili wyłączony z użytku.
Proszę o zrozumienie i cierpliwość !!!!!!!!!!!!!
Proszę również o modlitwę w intencji przeprowadzanych prac, o modlitwę za wykonujących te prace Panów.

Polecam też te nasze inwestycje ofiarności wszystkich życzliwych Parafian i Gości. Kto chciałby swoją ofiarą wspomóc to dzieło, kto pochodzi z Miasteczka i przyjeżdża na cmentarz, a widzi ile się zmieniło w ostatnim czasie może dokonać wpłaty na konto parafialne

Wpłat można dokonywać na konto parafii:
w Banku Spółdzielczym Białośliwie
Właściciel: PARAFIA PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO ul. KS. PIOTRA SKARGI 7 89-350 MIASTECZKO KRAJ.
Numer rachunku: 82 8937 0007 0000 6653 2000 0010

Za każdą najmniejszą ofiarę będę wdzięczny i z góry już serdecznie dziękuję.
ks. prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA

20.09.2013 III TYDZIEŃ WYCHOWANIA

„Wychowujmy do wartości…”

W związku z przeżywanym Tygodniem Wychowania, każdego dnia do naszej świątyni przychodzą kolejne grupy dzieci i młodzieży wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami, aby się wspólnie modlić. Troska o wychowanie jest bowiem naszą wspólną sprawą. Jak każdego dnia ks. Proboszcz przypomina słowa błog. Jana Pawła II, że: w wychowaniu chodzi o to, by bardziej ‘być’ człowiekiem, niż więcej ‘mieć’. Być nie tylko z drugimi, ale być dla drugich.
Te słowa chcemy brać do serca, tymi słowami chcemy się kierować w naszym życiu.
I tak w poniedziałek modliły się przedszkolaki i dzieci z „zerówki”, we wtorek przyszły dzieci z klas pierwszych, drugich i trzecich. Następnie w środę zaproszeni zostali uczniowie naszego gimnazjum, w święto Patrona młodzieży, św. Stanisława Kostki. Zaraz też w tym dniu młodzież klas III gimnazjum wraz z rodzicami została na spotkaniu przed bierzmowaniem. W czwartek były dzieci z klas czwartych, piątych i szóstych, a na piątek zaproszono młodzież szkół ponadgimnazjalnych i studentów, którzy jeszcze mają wakacje.
Żywię taką nadzieję, że nasza wspólna modlitwa przyniesie owoce i pobudzi nas do żywego i gorliwszego przeżywania i wyznawania naszej wiary.
Kilka zdjęć z tych spotkań z najmłodszymi dziećmi możemy zobaczyć w galerii.

Ks. Proboszcz Błażej Kownacki

ZDJĘCIA

20.09.2013 DZIEŃ ODPUSTU PARAFIALNEGO

14 września każdego roku przypada w liturgii Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Dla naszej wspólnoty parafialnej jest to uroczystość odpustowa. Do tego wydarzenia przygotowaliśmy się, by jak najpiękniej przeżyć to spotkanie z Bogiem, który nas zbawia przez Krzyż. „Zbawienie przyszło przez Krzyż, ogromna to tajemnica…” tak śpiewamy w jednej z piosenek religijnych. Tej tajemnicy dotykamy, ta tajemnica sprawia, że możemy żyć łaską wiary, nadziei i miłości, bo KRZYŻ to MIŁOŚĆ.
Już w sobotę 14 września o godz. 10.00 spotkaliśmy się na Mszy św., która była sprawowana w int. naszego Parafialnego Koło Krwiodawców im. Mirki Majer. Po Mszy św. uczciliśmy relikwie Krzyża św., które w parafii posiadamy. Podobnie było i na Mszy św. wieczornej.
Nazajutrz, w niedzielę 15 września o godz. 12.00 sumę odpustową w int. wszystkich Parafian i Gości celebrował i kazanie odpustowe wygłosił Ks. Alfred Lewicz, proboszcz z Powidza, dziekan dekanatu witkowskiego. Kaznodzieja przypomniał nam o roli Krzyża w naszym życiu oraz tę niezmienną prawdę, że każdy z nas ma swój osobisty krzyż. Ten nasz krzyż nosi różne imię, ale jest i nigdy nie możemy się go pozbyć.
Modlitwę zakończyliśmy uroczystą procesją eucharystyczną wokół kościoła, w asyście chorągwi i sztandarów, strażaków, ministrantów i dziewczynek sypiących kwiatki, by w świątyni na koniec wyśpiewać Bogu dziękczynne Te Deum i jeszcze raz uczcić relikwie Krzyża Świętego.
W uroczystości wzięło udział liczne grono Parafian, nasi Goście. Kapłani z naszego dekanatu oraz Ks. Dziekan z Białośliwia wraz z ks. Wikariuszem. Kapłani posługiwali w konfesjonałach, dzięki czemu mogliśmy przygotować nasze serca i przyjąć Komunię św. a następnie zyskać odpust zupełny.
Dziękujemy Panu Bogu za Jego Miłość i niepojęte dary nam ofiarowane.

Ks. Błażej Kownacki
proboszcz

ZDJĘCIA

14.09.2013 PRACE SIĘ POSUWAJĄ.....

Kochani Parafianie, Kochani sympatycy naszej parafii i kościoła p.w. Podwyższenia Krzyż Świętego!!!
Tak pisałem w ostatniej relacji z prac remontowych: „Prace posuwają się naprzód, mam nadzieję, ze pierwszy etap, czyli teren najbliższy przed i wokół kościoła zostanie zakończony do naszej uroczystości odpustowej, tj. 14 września. Następnie prace będą się przesuwać w kierunku parkingu i dróg dojazdowych do niego”.
Dziś dzielę się z Wami wielką radością, że udało nam się w przededniu odpustu parafialnego zakończyć pewien etap prac przy naszym kościele. Możemy już przejść w procesji wokół kościoła po nowej nawierzchni, wykonanej z kamienia. Jest to inwestycja trwała, na lata, dla nas i następnych pokoleń. Oczywiście jeszcze będzie trwało dalej upiększanie terenu przez nasadzenia odpowiednich roślin i krzewów ozdobnych. Wykonana dotąd praca była bardzo czasochłonna, wymagała wzięcia do ręki każdego kamienia, dopasowania, ubicia młotkiem itd.
Niektórzy się pytali, dlaczego to tak długo idzie…, inni się niecierpliwili…, jeszcze inni powątpiewali…, ale się udało !!! Dziś możemy się cieszyć efektem końcowym.
Prace będą teraz postępować dalej przy parkingu i drodze na dół. Dziękuję za zrozumienie i cierpliwość, i proszę o wsparcie modlitwą i życzliwością naszych zamierzeń. Wszelkie składane ofiary, są przeznaczane na ten cel. Bóg zapłać !!!
Trochę najnowszych zdjęć z tych prac „wrzucam” do galerii. Ufam, że na Uroczystość Wszystkich Świętych, gdy przyjedziecie na cmentarz, to już „nową drogą”. Módlcie się, żeby nam się udało wykonać kolejny etap !!!

Wpłat można dokonywać na konto parafii:
w Banku Spółdzielczym Białośliwie
Właściciel: PARAFIA PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO ul. KS. PIOTRA SKARGI 7 89-350 MIASTECZKO KRAJ.
Numer rachunku: 82 8937 0007 0000 6653 2000 0010

Za każdą najmniejszą ofiarę będziemy wdzięczni i z góry już serdecznie dziękujemy.
ks. prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA

4.09.2013 PIELGRZYMKA ROWEROWA DO GÓRKI KLASZTORENJ

W niedzielę 1. września po raz czwarty wyruszyła pielgrzymka rowerowa z Miasteczka Krajeńskiego do Górki Klasztornej. Pan Bóg nam pobłogosławił i "rozpostarł na nami parasol", udało nam się przejechać "na sucho", mimo wiszących nad nami chmur. Z Miasteczka wyruszyliśmy o 13.15 w liczbie 30 osób. Wcześniej ruszyła rodzina, która miała pod opieką dwie małe dziewczynki (6 i 7 letnią), które jechały trochę wolniej, ale przejechały całą drogę - 32 km, na swoich rowerkach.
W sumie do Matki Bożej dotarło 36 rowerzystów i 1 motocyklista.
Po drodze tradycyjnie zatrzymaliśmy się na chwilę odpoczynku i modlitwy w kościele we Wysokiej, gdzie przyjął nas Ks. Proboszcz Ireneusz Staniszewski, tam posłuchaliśy opowieści o historii kościoła, odmówiliśmy 10-tkę różańca w naszych intencjach i pojechaliśmy dalej. Następny krótki odpoczynek wypadł w Tłukomach, po kolejnych 11 kilometrach. Tam zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, napiliśmy się wody mineralnej i ..... ruszyliśmy do celu. Pogoda nadal dopisywała.
Do SANKTUARIUM w GÓRCE KLASZTORNEJ dotarliśmy punktualnie o godz. 16.00. Na godz. 16.30 mieliśmy zaplanowaną Mszę św. w kościele u stóp Matki Bożej Góreckiej. Dojechali też samochodami nasi bliscy i inni Parafianie, byśmy razem, jako jedna rodzina parafialna mogli polecać nasze wspólne intencje parafialne.
Wcześniej jednak po raz kolejny niezawodne Panie (Jola, Kasia i Marysia) napiekły pączków, rogalików, zatroszczyły się o gorącą kawę i herbatę i tym obczęstowały wszystkich pielgrzymów, nie tylko rowerowych... A było to bardzo pyszne i potrzebne, zwłaszcza w taką chłodną pogodę. Tak pokrzepieni i rozgrzani, po znów tradycyjnej wspólnej fotografii (zdjęcia w galerii), mogliśmy przejść do kościoła na modlitwę.
Mszę św. odprawił Ks. Proboszcz w int. wszystkich Parafian i w intencjach, które w sercach swoich przywieźliśmy do Matki Bożej. Parafianie z Miasteczka wypełnili cały kościół górecki. Na organach grał nasz organista, pan Mieczysław Misiak. Pod koniec Mszy św. wspólnie odmówiliśmy jeszcze 10-tkę różańca i AKT ODDANIA się Matce Bożej.
Po zakończonej wspólnej modlitwie był czas na osobistą modlitwę, zwiedzenie sanktuarium, napicie się wody z cudownego źródełka (i zabranie tej wody do domu). Potem nastąpił powrót do domów wg własnego uznania. Rowery wróciły specjalnym transportem, który zapewnił p. Tomasz Ajsztet, za co też jesteśmy bardzo wdzięczni. Część pielgrzymów wracała do domów na rowerach, w tym roku było to 9 osób, wśród nich najmłodszy to Hubert z klasy 3. Dojechaliśmy do Miasteczka o godz. 20.00, odmawiając wspólnie na zakończenie APEL JASNOGÓRSKI, po czym rozjechaliśmy się każdy do swojego domu.
Tu przykra niespodzianka w Miasteczku z powodu awarii nie było prądu, ale gorącą herbatę udało się wypić...
Dziękujemy Panu Bogu za dar tego pielgrzymowania, który stało się już naszą małą tradycją. Jeśli dożyjemy i się uda, to za rok będzie to nasza "już" piąta pielgrzymka, planowany wyjazd - 31. sierpnia 2014 roku o godz. 13.15 z Rynku. Do zobaczenia za rok...........

ks. Błażej Kownacki
proboszcz

ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI

Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka