Listopad 14 2019 19:52:41
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
17.04.2012 KOLEJNE NOWOŚCI W CZYTELNI PARAFIALNEJ

Kolejny już raz dodano uzupełnienia do panelu CZYTELNIA PARAFIALNA. Tym razem są to kazania księdza Jastrzębskiego wygłoszone w Rzadkowie w roku 1848 (przy okazji obchodów na cześć świętego Wawrzyńca) i 1849 (z okazji uroczystości poświęcenia tamtejszej kaplicy). Oprócz tego zamieszczono Kronikę III Zakonu św. Dominika, który powstał w Miasteczku 27.04.1919 roku.
Zapraszamy do lektury.

WIELKANOC 2012


ŚWIĘCENIE POTRAW

Wielka Sobota, to czas święcenia potraw na wielkanocny stół. Również i w naszej parafii odbył się ten tradycyjny obrzęd. Zwyczaj ten nawiązuje do wieczerzy paschalnej Izraelitów, którą spożywał także Chrystus w Wielki Czwartek. W naszych koszyczkach (pięknie przystrojonych) znalazło się miejsce na mięso i wędliny, jajka, chleb, baranka z masła, sól, pieprz, ciasto. Wszystkie te potrawy są symbolem święta i radości ze Zmartwychwstania Chrystusa.

Ksiądz proboszcz: Błażej Kownacki

ZDJĘCIA ZE ŚWIĘCENIA POTRAW

GRÓB PAŃSKI

Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku, zgodnie z wielowiekową tradycją, Najświętszy Sakrament przeniesiony został do Grobu Pańskiego. Tam, w asyście miejscowych Strażaków, przez całą Wielką Sobotę trwała Jego adoracja. Mogliśmy w ciszy i modlitewnym skupieniu rozważyć Mękę i Śmierć Chrystusa, ofiarować Jemu swoje kłopoty i troski, przeprosić za zło, które uczyniliśmy.

Ksiądz proboszcz: Błażej Kownacki

ZDJĘCIA GROBU PAŃSKIEGO

DROGA KRZYŻOWA

W Wielki Piątek, który przypadał w tym roku na 6. kwietnia, odbyła się tradycyjna już w naszej parafii Droga Krzyżowa. Jej szlak prowadził przez parafialny cmentarz i ulice Miasteczka. Każdy, kto wziął udział w tym wielkopostnym nabożeństwie, miał niebywałą okazję ku temu, aby przeżyć w modlitwie i skupieniu drogę Jezusa na śmierć, która okazała się dla ludzkości wybawieniem. Symbolem małości i ułomności człowieka był drewniany Krzyż, niesiony przez reprezentantów różnych grup społecznych. I to właśnie ten Krzyż niech nas przygotuje na radosne przeżywanie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Dziękuję wszystkim obecnym za trud, poświęcony czas i modlitwy.

Ksiądz proboszcz: Błażej Kownacki

ZDJĘCIA Z DROGI KRZYŻOWEJ
Autor zdjęć: Szymon Kunek.

23.03.2012 WIELKOPOSTNA AKCJA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA

Już po raz szósty - w niedzielę 18 marca 2012 r. nasze Parafialne Koło Honorowych Krwiodawców im. Mirki Majer, pod wodzą Ks. Proboszcza Błażeja, zorganizowało akcję krwiodawstwa. Honorowi krwiodawcy i tym razem nie zawiedli. Swoją krwią podzieliło się 41 osób, ale gotowe oddać krew były 53 osoby. Niestety 12 z nich, ze względów zdrowotnych, nie mogło tym razem brać udziału w tej akcji. Łącznie w niedzielnej akcji oddano 18 450 ml krwi.
Jak zwykle, w czasie akcji czynna była kawiarenka, w której częstowano pysznym domowym ciastem i słynnymi pączkami.
Gorąco DZIĘKUJEMY wszystkim krwiodawcom i osobom, które były gotowe oddać krew oraz dzielnej pączkowej ekipie, gospodyniom, które upiekły wspaniałe domowe ciasto, uczennicom ZS CKR w Brzostowie i wszystkim, którzy pomagali w czasie tej – szóstej akcji honorowego krwiodawstwa.
Osobne gorące podziękowania składamy ekipie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Transplantologii w Poznaniu, która, choć w różnych składach, niestrudzenie obsługuje nasze akcje i ciągle z tym samym podziwem, wyraża się o naszych wspaniałych honorowych dawcach krwi i naszej gościnności.

Informacja: p. Ewa Stachowska

ZOBACZ ZDJĘCIA Z TEJ AKCJI

24.02.2012 NOWOŚCI NA STRONIE

W ostatnim czasie w panelu CZYTELNIA PARAFIALNA przybyło kilka nowych informacji: Repartycja z 1865 roku (nazwiska z określeniem stanu), Protokół z wyborów członków dozoru kościelnego i reprezentanów parafii w Miasteczku z dnia 27.11.1893 roku, Raport księdza Wody z 1894 roku w sprawie nowego kościoła w Miasteczku, Lista osób uprawnionych do głosowania w wyborach członków dozoru i reprezentacji parafii w Miasteczku z 1902 roku, Wizyta Ks. Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski w parafii Miasteczko 15.11.2009.
Dodany tam został również nowy odnośnik DAWNE PRAWO, gdzie zamieszczono informacje źródłowe na temat zasad funkcjonowania parafii rzymsko-katolickich w XIX wieku.
Zapraszamy do lektury.

4.02.2012 VII BAL PARAFIALNY

W sobotę 28. stycznia br. odbył się już po raz VII Bal Parafialny. Od samego początku organizatorom przyświecają dwa cele: po pierwsze integracja Parafian, także poprzez zabawę, a po drugie, zebranie środków na przeprowadzane remonty parafialne. Tak było z dachem na kościele, tak było ze schodami do kościoła, tak jest i teraz z odnowieniem naszego cmentarza parafialnego…
Tegoroczny Bal rozpoczął się o godz. 19.00 w sali naszego Domu Kultury w Miasteczku Krajeńskim. Uczestniczyło w nim 59 par. Do tańca przygrywał zespół „ADAR”. By wszyscy mogli się dobrze bawić, odpowiednio wcześniej, bo już pod koniec listopada, rozpoczęły się przygotowania. Grono osób, które zawsze włączają się w jego organizację, spotykało się na kolejnych zebraniach, by wszystko zaplanować, następnie przygotować i przeprowadzić. Trzeba było pamiętać o wielu sprawach, z pozoru mało istotnych, często niewidocznych i nieznanych dla szerszego grona, ale niezbędnych. Osoby przygotowujące naszą zabawę, mają już w tym spore doświadczenie, ale przede wszystkim wolę!!! by zrobić coś dla innych.

- CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT -
ZOBACZ ZDJĘCIA Z BALU

Ks. Błażej Kownacki
proboszcz

Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka