Luty 26 2020 14:18:13
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
Z INTRODUKCJI KSIĘDZA HOFFMANNA W 1907 ROKU

PROTOKÓŁ Z INTRODUKCJI KSIĘDZA HOFFMANNA

Działo się w Miasteczku 15 Września 1907.

Odnośnie do wysokiego rozporządzenia Prześw. Konsystorza z dnia 28 Lutego 1907 Nr 167/07dokonała Przew. Ks. Dziekan Tesmer z Kosztowa na dniu dzisiejszym uroczystość introdukcyi Wieleb. Ks. plebana Filipa Hoffmanna w obecności Dozoru Kościelnego, 10 kapłanów, jako i licznie zgromadzonego ludu wiernego z parafii i okolicy. P. Patron Berlinicke z Brzostowa nie stawił się na akt introdukcyi mimo ustnego zaproszenia i piśmiennego zawiadomienia.
O godzinie 1 12 wyprowadzono wśród bicia dzwonów Wieleb. Ks. plebana Hoffmanna w asystencyi Duchowieństwa w uroczystej procesyi pod baldachimem przy odgłosie pieśni „Kto się w opiekę” do głównej bramy Kościoła, gdzie mu Przew. Ks. Dziekan Tesmer według przepisanego rytuałem ceremoniału i po odmówieniu odnośnych modlitw wręczył klucze kościelne. Po skończonej ceremonii liturgicznej przemówił do nowointrodukowanego plebana oraz do licznie zgromadzonego ludu w podniosłych i wymownych słowach po polsku i po niemiecku Przew. Ks. Dziekan, przypominając tak pasterzowi, jak parafianom wzajemne względem siebie obowiązki i życząc błogosławieństwa Bożego do zbożnej pracy w parafii. Po ukończonej przemowie Przew. Ks. Dziekan wręczył Wiel. Ks. plebanowi Hoffmannowi dokument instytucyjny. Następnie Ks. pleban Hoffmann podziękował Ks. Dziekanowi w polskim i niemieckim języku za dokonany akt introdukcyi. Po przemowie nowointrodukowany pleban odprawił uroczystą Mszę św. w asystencyi Ks. Ks. Dziekana jako prezbytera asystenta, prob. Kowalskiego z Glesna jako dyakona oraz Ks. Wikaryusza Skowrońskiego z Krostkowa jako subdyakona.
Po skończonej uroczystości kościelnej oddał Przew. Ks. Dziekan Wiel. Ks. plebanowi Hoffmannowi podług załączonego opisu cały ruchomy i nieruchomy majątek beneficyalny, dalej akta, dokumenta, pieczęcie kościelne i kapitały posiadane.

Podpisy:
X. Tesmer - Dziekan
X. Hoffmann - pleban
Dozór Kościelny:
Kaja, Czerski, Piosik, Grützmacher

--------------------------------------

03.01.2010
W wypisie zachowano oryginalną pisownię występującą w dokumencie.
E.J.B.K.Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka