Luty 19 2020 04:50:17
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
POGRZEB KS. PROBOSZCZA JANA BARANOWSKIEGO W 1964 ROKU

Dnia 20 listopada 1964 roku parafia Miasteczko Krajeńskie została osierocona, ponieważ zmarł wtedy ks. proboszcz Jan Baranowski.
Ks. Jan Baranowski urodził się 12 lutego 1904 roku w powiecie jarocińskim w ziemi wielkopolskiej. Do szkół uczęszczał w Krotoszynie i tam też otrzymał świadectwo dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia medyczne, które jednak po półtora roku przerwał, ponieważ usłyszał od Chrystusa: „Pójdź za mną”. I poszedł. Wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, gdzie 14 czerwca 1930 roku po odbyciu studiów filozoficznych i teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie. Jako neopresbyter zostaje skierowany przez ks. kardynała Hlonda do Bydgoszczy. Tam daje się szybko poznać jako gorliwy kapłan i katecheta. Już po dwóch latach pracy na wikariacie, otrzymał zadanie zorganizowanie nowej parafii na Czyżkówku w Bydgoszczy. Jego gorliwość i zapał szybko przynoszą efekty i tuż przez wybuchem wojny w 1939 roku kończy tam budowę nowego kościoła. Po wybuchu wojny z Niemcami opuszcza umiłowaną świątynię i parafię. Przez długi czas okupacji ukrywa się na terenie Wielkopolski, a dzięki pomocy wielu osób udaje mu się przetrwać ten potworny koszmar. W 1945 roku z polecenia władzy kościelnej obejmuje parafię w Miasteczku Krajeńskim. Dojeżdża do Rzadkowa, jak również do Grabówna. Był kapłanem wielkiego serca, choć nie zawsze od razu znajdował zrozumienie wśród tych, do których został posłany. W ostatnich latach życia odczuwał boleśnie skutki przebytych trudów życia, ale znosił je cierpliwie. Był kapłanem o wielkiej kulturze i wielkim sercu. Potrafił bardzo sumiennie radzić sobie z wieloma trudnościami administracyjnymi parafii. Dla każdego miał czas i potrafił słuchać. Odszedł po trudach życia, po nagrodę do Pana.
„Dobry Jezu a nasz Panie
Daj mu wieczne spoczywanie”.

Uroczystości pogrzebowe.

W poniedziałek 23 listopada 1964 roku odbył się pogrzeb śp. ks. Jana Baranowskiego. O godzinie 15.00 wyprowadzono zwłoki z plebanii do kościoła. Dokonał tego ks. dziekan Roman Budniak w asyście 27 kapłanów i licznej rzeszy wiernych. W czasie mszy św. kazanie żałobne wygłosił ks. proboszcz Rólski z Bydgoszczy, a wierni przystąpili do komunii św. O godzinie 18.30 podczas nabożeństwa wieczornego odmówiono różaniec za duszę śp. zmarłego.
We wtorek do wypełnionej przez wiernych świątyni wszedł w asyście licznych kapłanów J. E. ks. Biskup L. Bernacki i odprawił uroczyste wigilie oraz mszę św. z asystą. W czasie mszy św. kazanie żałobne wygłosił ks. dziekan Budniak, a wierni tłumnie przystąpili do komunii św. ofiarując ją za duszę śp. Ks. proboszcza Jana Baranowskiego. Po mszy św. J. E. ks. Biskup w asyście około 80 kapłanów, licznie przybyłych parafian oraz delegacji sąsiednich parafii, wyprowadził zwłoki śp. ks. proboszcza Baranowskiego na cmentarz parafialny. Tam po ceremoniach pogrzebowych przemówił do wiernych nad grobem ich proboszcza. Po odśpiewaniu „Witaj Królowo”, mimo deszczu, wierni tłumnie oblegli miejsce spoczynku śp. Ks. Jana Baranowskiego. Tak pożegnano dobrego kapłana i duszpasterza parafii Miasteczko.

J. E. ks. Biskup L. Bernacki
modli się nad grobem śp. ks. proboszcza Jana Baranowskiego.

Grób księdza proboszcza Jana Baranowskiego
- stan na 18.04.2011 -

------------------------------------------------------------------------

Źródło:
KRONIKA PARAFII MIASTECZKO KRAJEŃSKIE.


Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka