Lipiec 22 2019 16:12:38
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
TRIDUUM PASCHALNE 2011

Święte Triduum Paschalne jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną mszą w Wielki Czwartek (Msza Wieczerzy Pańskiej), kończy zaś drugimi nieszporami po południu Niedzieli Wielkanocnej. Przygotowania do właściwego przeżywania tego świętego czasu rozpoczęły się w naszej parafii rekolekcjami wielkopostnymi, które odbyły się od 4 do 6 kwietnia. Uzupełnieniem tych przygotowań była również I Spowiedź św. dzieci klas II, które w tym roku przystąpią do I komunii św.

WIELKI CZWARTEK

Dzień, w którym wspominamy wydarzenia Ostatniej Wieczerzy Pana Jezusa z Apostołami w Wieczerniku. Pan Jezus na wstępie daje nam dobry przykład i wzór do naśladowania: obrzęd umywania nóg stanowi dla nas przykład służby drugiemu człowiekowi, uświadamia nam, że wielcy jesteśmy wtedy, gdy potrafimy uniżyć się przed drugim człowiekiem. Trudna to nauka i trudny przykład, ale tylko to, co trudne daje największą satysfakcję.
W czasie uroczystej Eucharystii o godz. 18.00 wspominaliśmy ustanowienie Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa, modliliśmy się w intencji Papieża Benedykta XVI, naszego Biskupa Jana, za całe duchowieństwo oraz o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
Po radosnym i uroczystym wstępie ucichły organy, zamilkły dzwonki przeżywaliśmy smutek zdrady Pana Jezusa przez Judasza, cierpienie i osamotnienie w ciemnicy, gdzie po zakończonej liturgii został przeniesiony Najświętszy Sakrament. Adoracja przy ciemnicy trwała do godz. 21.00.
Parafianie pamiętali o swoim kapłanie w dniu ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa, po Mszy św. życzenia Ks. Proboszczowi złożyli przedstawiciele Rady Parafialnej, służba liturgiczna, dzieci, Matki Różańcowe i poszczególni parafianie. Przed kościołem czekał na Ks. Proboszcza chór „Lutnia”, który życzenia wyśpiewał.

WIELKI PIĄTEK

Pogoda tego roku była wyjątkowo piękna, dlatego nabożeństwo Drogi Krzyżowej odbyło się w plenerze.
O godz. 9.00 spotkaliśmy się w świątyni i stąd wyruszyliśmy przez cmentarz, Osiedle Słoneczne, ulicę Drzymały i Ks. Piotra Skargi niosąc krzyż i rozważając mękę Pana Jezusa. Rozważania poszczególnych stacji przygotowała młodzież gimnazjalna, która 20 maja przystąpi do Sakramentu Bierzmowania, pod kierunkiem pani katechetki Barbary Zawistowskiej. Przy każdej stacji zmieniali się niosący krzyż: matki, ojcowie, dzieci, babcie, dziadkowie, młodzież, ministranci, a także ci, którzy byli chętni, a tych nie brakowało. Zakończenie nabożeństwa miało miejsce pod krzyżem przy kaplicy. Ks. Proboszcz podziękował obecnym za modlitewne skupienie i godne przeżycie nabożeństwa zapraszając wszystkich na wieczorną liturgię.
O godz. 18.00 w kościele parafialnym rozpoczęła się liturgia Męki Pańskiej i adoracja krzyża. Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie został przeniesiony do Grobu Pańskiego, przy którym miejscowi strażacy zaciągnęli straże.


Grób Pana Jezusa w kościele parafialnym w Miasteczku Krajeńskim.

Adoracja przy Grobie Pańskim trwała do godz. 21.00.

WIELKA SOBOTA - WIGILIA PASCHALNA

Od godz. 10.00 pod krzyżami i figurami w poszczególnych wioskach parafii odbywało się święcenie potraw na stół wielkanocny, tak zwana „święconka”. W kościele w Miasteczku święcenie potraw było o godz. 14.00 i 15.00. Kosze wypełnione były po brzegi kolorowymi jajkami, barankami z masła, czekolady, cukru i ciasta, kiełbasą, szynką, chlebem i przyprawami, przystrojone wiosennymi kwiatami forsycji.
Rano, przed kościołem została poświęcona woda, którą można zabrać do domu, aby nam służyła w różnych potrzebach.
O godz. 21.00 Wigilia Paschalna przed kościołem rozpoczęła się liturgią światła. Spalone zostały ciernie, od ognia zapalono nowy paschał – symbol Zmartwychwstałego Pana, wchodząc do ciemnej świątyni Ks. Proboszcz ogłaszał: „ Światło Chrystusa”, zapalaliśmy nasze świece od paschału i świątynia zajaśniała światłem Chrystusa. Po czytaniach ukazujących wszechmoc Boga zagrały organy, rozdzwoniły się dzwony i wreszcie po 40-dniowym poście wyśpiewaliśmy Bogu radosne Alleluja!
Odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne i radośnie śpiewaliśmy pieśni o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa.
Uroczysta liturgia zakończyła się procesją rezurekcyjną wokół kościoła i odśpiewaniem „Ciebie Boga wysławiamy”.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Msze św. o godz. 6.00, 9.30 i 11.00 – jak co roku z radością przeżywaliśmy fakt Zmartwychwstania Pana Jezusa. Myślą przewodnią tych świąt jest nasze odkupienie, nadzieja na życie wieczne z Bogiem i wiara, która pomaga przezwyciężać nawet największe trudności i przeciwności losu.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

Msze św. o godz. 8.00, 9.30 i 11.00. Na Mszy św. o godz. 11.00 zostały przyjęte do grona dzieci Bożych przez Sakrament Chrztu Świętego, Ksawery i Amelia.

-------------------------------------------------------

ZOBACZ ZDJĘCIA Z REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH

ZOBACZ ZDJĘCIA Z DROGI KRZYŻOWEJ


Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka