Maj 27 2019 09:47:11
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
Ogłoszenia Duszpasterskie - 24. lipca 2016 r.

XVII niedziela zwykła

1. W środę przybywa do Polski papież Franciszek. Młodzież z diecezji polskich przemieści się do Krakowa. W czwartek Ojciec święty będzie w Częstochowie. Potem głównie będzie z młodzieżą, ale też prywatnie nawiedzi m.in. były obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, szpital dziecięcy. Główne punkty programu to droga krzyżowa z młodzieżą w piątek, nabożeństwo pokutne w Łagiewnikach, czuwanie w sobotę wieczorem i Msza św. w przyszłą niedzielę. Korzystajmy z transmisji w TVP i łączmy się duchowo z tymi wszystkimi wydarzeniami.

2. Msze św. w tym tygodniu: w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i moim wyjazdem do Częstochowy, w poniedziałek i w czwartek nie będzie Mszy św. Pozostałe dni tak jak zawsze o godz. 17.00.

3. Za tydzień odpust w Rzadkowie – suma odpustowa o godz. 12.00.

4. Sprawy biurowe można załatwiać po Mszy św.

5. Dziś z racji Świętego Krzysztofa – patrona kierowców poświęcenie pojazdów zaraz po Mszy św. na parkingu. Możemy naszą ofiarą wrzuconą do skarbony wesprzeć zakup środków transportu dla polskich misjonarzy w ramach akcji: „Św. KRZYSZTOF – podaruj 1 gr. za 1 km”.

6. Dziękuję za pomoc w koszeniu trawy w minionym tygodniu.

7. Przewodnik Katolicki do nabycia u ministrantów przy wyjściu z kościoła.

8. Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę, tj. 3053,- zł. Dziękuję za wpłaty bezpośrednio na konto parafialne. Przymierzamy się do renowacji i konserwacji wnętrza naszego kościoła. Na początek w roku jubileuszu chrztu Polski chcemy zacząć od naszej chrzcielnicy. Wykonawca, dyplomowany konserwator dzieł sztuki, złożył ofertę wraz z kosztorysem i zakresem pracy. Trzeba to teraz uzgodnić z konserwatorem zabytków w Pile i uzyskać stosowne pozwolenia.

STAN ZACHOWANIA I PRZYCZYNY ZNISZCZEŃ
Chrzcielnica uległa uszkodzeniom mechanicznym, estetycznym oraz postępującej degradacji materiałów. W przeszłości powierzchnię chrzcielnicy kilkakrotnie przemalowano kryjącymi powłokami olejnymi w kolorach innych niż oryginalne. Przemalowania te nie przedstawiają żadnej wartości artystycznej. Obecnie chrzcielnica pomalowana jest farbą olejną w kolorze kremowym z białymi detalami. Elementy złocone pokryto brązami proszkowymi. Wtórne metalizacje pociemniały, są mocno zdegradowane, poszarzałe, utraciły swój pierwotny połysk. Występują ubytki w gruntach i w drewnianym podłożu, które zamalowano brązą. Całość wygląda nieestetycznie. Podłoże zostało zaatakowane przez owady żerujące w drewnie. Drewno miejscowo jest osłabione, wymaga dezynfekcji oraz impregnacji. Występują drobne ubytki formy, uszkodzenia mechaniczne, zadrapania, spękania. Niektóre połączenia stolarskie uległy rozluźnieniu, na stykach poszczególnych desek występują szczeliny oraz wykruszenia warstwy malarskiej. Widoczne są ubytki i odpryski warstwy malarskiej, w niektórych miejscach warstwy przemalowań odchodzą w płatach od podłoża.
CEL ORAZ ZAŁOŻENIA KONSERWACJI I RESTAURACJI
Celem prac konserwatorskich jest przywrócenie chrzcielnicy oryginalnego wyglądu. Proponuje się przeprowadzenie pełnej konserwacji technicznej i estetycznej, zgodnie z założeniami sztuki konserwatorskiej. Celem prac będzie zatrzymanie procesu niszczenia podłoża, oczyszczenie, usunięcie przemalowań, wzmocnienie strukturalne, wykonanie złoceń oraz retuszy i rekonstrukcji w obrębie ubytków polichromii.

9. Bóg powołał do wieczności śp. Zofię Pufal z Brzostowa, jej pogrzeb odbył się w środę. Polecajmy jej duszę Bogu miłosiernemu we wspólnej modlitwie: Dobry Jezu, a nasz, Panie….


Ks. proboszcz
Błażej Kownacki

Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka