Luty 19 2020 05:53:40
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
SPRAWOZDANIE ZA ROK 2016

Rok 2016 przeszedł do historii. Dokonujemy różnych podsumowań. Chcemy i my tutaj przed Bogiem i sobą dokonać rozrachunku.

1. Dziękujemy Bogu za dar życia i wiary. Przez sakrament chrztu św. do wspólnoty Kościoła przyjętych zostało 31 dzieci (w ubr. 27). Z tego 18 dzieci w związkach niesakramentalnych. Pamiętajmy, że religijne życie i wychowanie w pierwszym rzędzie należy do rodziców i za to podejmujcie drodzy rodzice odpowiedzialność. Potrzeba na co dzień życia wiarą ! Życia modlitwą i sakramentami.

2. Frekwencja na Mszach św. wynosi ok. 35% zobowiązanych. W październikową niedzielę, gdy było liczenie wiernych było nas w kościele ok.700 osób, Komunię św. przyjęło wtedy 345 osób tj. ok. 49% obecnych.

3. Dziękujemy Bogu za dar miłości. Sakrament małżeństwa zawarło 6 par (w ubr. również 6 par, a w 2014 tylko 4 pary…). Otaczajmy modlitwą młodych małżonków i narzeczonych, którzy przygotowują się do ślubu. Módlmy się o dar potomstwa dla małżeństw bezdzietnych. Wiele par przeżywało swoje jubileusze, Wam wszystkim drodzy małżonkowie, życzę pięknej i wiernej miłości.

4. Chorzy i cierpiący są ważną częścią naszej wspólnoty i całego Kościoła. Oni modlą się za nas, ofiarują Bogu swoje cierpienia. W każdy I piątek miesiąca korzysta z posługi sakramentalnej ok. 35 chorych. 5. Śmierć! Odprowadziliśmy na cmentarz w minionym roku 28 naszych zmarłych (rok wcześniej też 28). Sami pamiętajmy o potrzebie czujności, gotowości, bo nie znamy dnia ani godziny. O tym często przypomina nam w Ewangelii sam Pan Jezus.

6. Nie mamy aktualnie nowych powołań kapłańskich, zakonnych, trzeba nam o to mocno i gorliwie się modlić.

Z łaski Bożej żyje nas aktualnie w parafii 2232 osoby.
Razem na kolędzie do odwiedzenia było 626 domów i mieszkań. Z różnych przyczyn były zamknięte 62 mieszkania (praca, choroba, pobyt starszych osób u dzieci). Wprost odmówiło kolędy 13 rodzin. Mamy 74 osoby mieszkające samotnie oraz 55 rodzin wielodzietnych, przyjmując troje i więcej dzieci. W sytuacji nieprawidłowej jeśli chodzi o sakrament małżeństwa żyje 101 małżeństw, tj. 16 %. W tzw. wolnych związkach żyje aktualnie aż 69 par!!! 15 par ma związek cywilny bez przeszkody kanonicznej i one mogłyby zawrzeć małżeństwo. Natomiast 17 par ma związek cywilny, ale i przeszkodę kanoniczną. Dla porównania w roku 2011 było to (WZ było 31 a związków cywilnych bez przeszkody było 9). Razem ok. 9% Niestety, w tej dziedzinie jest coraz gorzej…. Różne są tego przyczyny. Coraz częściej też młodzi ludzie bardzo szybko się rozchodzą… Młodych zachęcam do mądrego i odpowiedzialnego przygotowania się do małżeństwa, by do miłości dojrzewać. Nie bójmy się i nie wstydźmy świadectwa czystości przedmałżeńskiej!!! Dziewictwo jest wielkim darem, który mogę ofiarować tej jednej, temu jedynemu… Podejmujmy też wspólną modlitwę w naszych rodzinach !!!

Dziękujemy Bogu za to co się udało, za Festyn czerwcowy, za pielgrzymkę rowerową na Jasną Górę i do Górki Klasztornej, za pielgrzymkę do Ziemi Świętej, za Bieg Papieski, za oddawaną krew… za Małych Kolędników Misyjnych.

Trzeba nam bardziej troszczyć się o gorliwość w praktykach religijnych, udział w coniedzielnej Mszy św., częstej spowiedzi i Komunii św. Coraz mniej dzieci i młodzieży spowiada się i uczestniczy we Mszy św. na I piątek Dzieci uczestniczą w lekcjach religii w szkole, a dużej części tych dzieci nie ma potem w niedzielę…? Od mojego przybycia do Miasteczka ochrzciłem już ok. 200 dzieci, do tego doliczmy 400 rodziców + 400 chrzestnych… oczywiście niektórzy się powtarzają, albo chrzestni spoza parafii, ale gdyby wszyscy razem tu się zeszli, to kościół byłby „nabity” jak kiedyś na pasterkę… Nad tym musimy pracować: nad oziębłością, obojętnością, a może lenistwem, utratą wiary… ? nie wiem co jest przyczyną????

Dziękujemy za odnowienie chrzcielnicy (15 tys.) i trwające obecnie prace przy ołtarzu bocznym (koszt wg projektu 71tys.). Udało się zainstalować piorunochron na kościele (nasz koszt blisko 20tys. + 10 tys. z Urzędu Marszałkowskiego). Zrobiono nowe ogrodzenie + na wiosnę dokończenie prac przy krzyżu, ale to dar wykonawcy, o którym już wspominałem. Wycięto suche drzewa na cmentarzu (w liczbie 9) i dokonano pielęgnacji pozostałych, w sumie było to ponad 35 szt. Koszt tego to blisko 37 tys. zł. Kosztuje też sporo wywóz śmieci z cmentarza, (pokładne od długiego czasu nie było podniesione, wynosi 200,- zł na 20 lat czyli 10 zł/ jeden rok, czyli 84 gr/1miesiąc i nie starcza już na zapłacenie za śmieci…. Woda do podlewania i mycia nagrobków też musi być zapłacona …. ), grzejemy w kościele na bieżąco każdego dnia. Dalsze koszty to: Wynagrodzenia razem z ZUS-em dla Pana organisty + za sprzątanie w kościele. Na bieżąco przekazywane są nasze zobowiązania na potrzeby diecezji, seminarium, budowy Domu Księży Emerytów, na Światowe Dni Młodzieży, misyjne, ubezpieczenia itp. Rocznie to wychodzi ok. 20 tys. Ale póki co dajemy ze wszystkim radę, nie mamy żadnych zadłużeń i zobowiązań. A oszczędności które mamy są zdeponowane na lokatach w naszym Banku Spółdzielczym. W związku z czym, możemy się podjąć prac przy renowacji kolejno wszystkich ołtarzy. Od minionego roku nie zbierane są już ofiary na cele remontowe „po domach”, ale służy temu składka remontowa w każdą 3 niedzielę w miesiącu. Za te ofiary dziękuję, to jest nasza wspólna odpowiedzialność. Dziękuję za wszelkie wpłaty dokonywane bezpośrednio na konto parafii.

W tym roku czeka nas wizytacja Ks. Biskupa Ordynariusza, która będzie miała miejsce 9 marca, Będziemy się do tego wydarzenia przygotowywać.

Dziękuję za wszelką życzliwość i pomoc, jakiej doznaję tutaj w parafii jako Wasz proboszcz. Proszę Was o modlitwę, o dalszą współpracę i pomoc. Bo wszyscy razem tworzymy naszą parafialną wspólnotę i wszyscy razem za nią odpowiadamy !!! Niech Bóg nam wszystkim błogosławi na cały obecny rok.

ks. proboszcz
Błażej Kownacki


Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka