Luty 19 2020 04:50:42
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
Z opracowania księdza Kozierowskiego

MIASTECZKO, m. nad Notecią powstałe w XV w. na błoniach Brzostowskich, r. 1475 m. Brzostowo zw. Miesce t. j. Miejsce (CN), oppidum Brzosthowo al. Myeszcze. R. 1508 (IN) ¼ Miasteczka, Brzostowa i Morzewa zastawili Jan i Wincenty Sławianowscy. Jeszcze r. 1509 i 1511-2 (UVG str. 33) wchodziło Miasteczko w obręb parafji Brzostowskiej z filialnym kościołem, r. 1529 (według akt kościoła w Chodzieżu) był w Miasteczku proboszcz Jan Borzysławski. Powstała więc parafja w latach 1511-1529. W spisach poborowych z r. 1578 (ŹDW str. 17) zapisana parafja Miasteczko, obejmująca także parafję Brzostowską i Morzewo. R. 1652-53 (F XII. 54-7) był tytuł kościoła Wszyscy Święci, dziś jest Podwyższenie św. Krzyża, właścicielem był Stefan Grzybowski, proboszczem był Walenty Bartnikowicz, uposażenie składało się z 2 łanów ziemi z ostrowem Grodziskiem i drugim Ostrowem, górą Pasieką, stawu pod samą Przysieką i 16 łąk zwanych Błotne Łąki; Miasteczko posiadało wtedy 30 łanów, szpital uposażony był wówczas jednym łanem. Ogrody miał proboszcz trzy, jeden przy domu, drugi na wyrębie z stawem, trzeci na Prątkach ku Brzostowu. Mieszczanie dawali meszne od łanu po 2 rzeszetniki żyta, w Brzostowie 8 kmieci dawało po wiertelu czyli po 4 rzeszetniki żyta i owsa pół tego, za puste role dawał dwór 3 wiertele owsa i 4 żyta. W Wolsku 12 kmieci, w Grabionnie 10 jak w Brzostowie w Grabowie 5 kmieci, również od 5 pustych łanów, w Rzadkowie 11 kmieci dawało po 12 gr. a dwór za łany puste płacił 45 flor. Szpital uposażony był łanem, który r. 1651 uprawiał proboszcz. R. 1726 wzniósł właściciel miejscowy arcyb. gnieźn. Krzysztof Szembek w szachulec dom Boży, który w naszych czasach zniesiono i zamieniono na murowaną świątynię.
Zasługuje na uwagę mnóstwo starych nazw w tem dorzeczu Noteci: Dębniak, Jastrzębiak i Jastrzębionka, Kalisz, Kaługa, Kalinowy Dół, Wyręba, Wybrodnia, Ochodza, Zajeździenka, Rudne Błoto, Wysepek, Zalesie, Gołowąs, Radownica, Kopiste, Borzątkowo, Sikorzyniec, Korzonek, Luteńka. Przypominam jeszcze, że dzisiejsze Wolsko zwało się niegdyś Wojskiem i na płd. (wzgórze 87 m) stąd znajduje się grodzisko czy okop. Patronat rządowy.

Ks. kanonik Stanisław Kozierowski „SZEMATYZM HISTORYCZNY USTROJÓW PARAFJALNYCH DZISIEJSZEJ ARCHIDIECEZJI GNIEŹNIEŃSKIEJ”, str. 125-126, Poznań 1934.


Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka