Kwiecień 01 2020 12:29:27
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
Nasz kościół

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w 1509 roku wzmiankowany jako filia parafii Brzostowo. Erekcja samodzielnej parafii między 1512-1529. W wizytacji 1652-53 wzmiankowany kościół drewniany pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Poprzedni kościół wzniesiony w 1726 roku w konstrukcji szkieletowej, spalony w 1890. Obecny rozpoczęty wkrótce potem, ukończony został w 1899 roku. Neogotycki. Orientowany. Murowany z cegły. Krótkie prezbiterium zamknięte trójbocznie. Korpus trójnawowy, pięcioprzęsłowy, z wieżą od zachodu. W apsydzie sklepienie żebrowe. Korpus nakryty pozornym sklepieniem o łuku zaostrzonym, z podciągami zdobionymi rozetami, wspartymi na profilowanych słupach z kapitelami. Na zewnątrz oszkarpowany, z dachami dwuspadowymi krytymi dachówką. Wieża z iglicą ujętą w narożach mniejszymi iglicami, kryta łupkiem.
Wystrój wnętrza neogotycki z czasu budowy, złożony z trzech ołtarzy, ambony, chrzcielnicy, ław oraz chóru muzycznego z organami.

Ambona

Organy

Konfesjonał

Źródło opisu:
KATALOG ZABYTKÓW SZTUKI W POLSCE, TOM XI, DAWNE WOJEWÓDZTWO BYDGOSKIE, pod redakcją Tadeusza Chrzanowskiego i Mariana Korneckiego, zeszyt 20 - Wyrzysk, Nakło i okolice, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 1980, str. 25-26.

------------------------------------------------------------
Zobacz też:
BUDOWA KOŚCIOŁA

Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka