Luty 19 2020 04:51:00
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
Sprawozdanie duszpasterskie za 2011 rok

Rok 2011 przeszedł do historii. Dokonujemy różnych podsumowań. Chcemy i my tutaj przed Bogiem i sobą dokonać rozrachunku.

1. Dziękujemy Bogu za dar życia i wiary. Przez sakrament chrztu św. do wspólnoty Kościoła przyjętych zostało 36 dzieci (w ubr. 40). Z tego 15 dzieci w związkach niesakramentalnych.
2. 24 dzieci zjednoczyło się z Chrystusem w sakramencie Eucharystii przyjmując Go po raz pierwszy do swego serca w maju ubr.
3. Sakrament bierzmowania przyjęło 29 młodych osób.
Pamiętajmy, że religijne życie i wychowanie w pierwszym rzędzie należy do rodziców i za to podejmujcie drodzy rodzice odpowiedzialność. Potrzeba na co dzień życia wiarą ! Życia modlitwą i sakramentami.
4. Frekwencja na Mszach św. wynosi ok. 35% zobowiązanych. W niedzielę, gdy było liczenie wiernych było nas w kościele 747 osób, Komunię św. przyjęło wtedy 367 osób tj. 50% obecnych.
5. Dziękujemy Bogu za dar miłości. Sakrament małżeństwa zawarło 15 par ( w ubr. 18). Otaczajmy modlitwą młodych małżonków i narzeczonych, którzy przygotowują się do ślubu. Módlmy się o dar potomstwa dla małżeństw bezdzietnych. Wiele par przeżywało swoje jubileusze, Wam wszystkim drodzy małżonkowie, życzę pięknej i wiernej miłości.
6. Chorzy i cierpiący są ważną częścią naszej wspólnoty i całego Kościoła. Oni modlą się za nas, ofiarują Bogu swoje cierpienia. W każdy I piątek miesiąca korzysta z posługi sakramentalnej ok. 35 chorych.
7. Śmierć! Odprowadziliśmy na cmentarz w minionym roku 24 naszych zmarłych (rok wcześniej 21). Sami pamiętajmy o potrzebie czujności, gotowości, bo nie znamy dnia ani godziny. O tym często przypomina nam w Ewangelii sam Pan Jezus.
8. Nie mamy aktualnie nowych powołań kapłańskich, zakonnych, trzeba nam o to mocno i gorliwie się modlić.

Z łaski Bożej żyje nas aktualnie w parafii 2284 osoby z tego na wioskach 1218 i w Miasteczku 1066.
Razem na kolędzie do odwiedzenia było 609 domów i mieszkań. Rodziny często są wielopokoleniowe, mieszkamy razem. Z różnych przyczyn było zamkniętych 39 mieszkań (praca, choroba, pobyt u dzieci osób starszych). Wprost odmówiły kolędy 3 rodziny. Mamy 63 osoby mieszkające samotnie. Mamy 85 rodzin wielodzietnych, przyjmując troje i więcej dzieci.
W sytuacji nieprawidłowej jeśli chodzi o sakrament małżeństwa żyje 57 małżeństw, tj. 9%. W ubr. 60 takich związków, niektórzy postanowili zmienić ten stan rzeczy, za co Bogu dziękujmy i niech to będzie przykład dla innych. Nie mówmy o pieniądzach na wesele, myślmy o zbawieniu i życiu zgodnym z wymogami Ewangelii.
W tzw. wolnych związkach żyje aktualnie aż !!! 31 par, 9 par ma związek cywilny bez przeszkody kanonicznej i one mogłyby zawrzeć małżeństwo. Natomiast 17 par ma związek cywilny, ale i przeszkodę kanoniczną.
Wiem, że są różne tego przyczyny, a znają je najlepiej sami zainteresowani oraz Bóg przenikający serca i sumienia. Nikogo nie wolno nam oceniać, ani ujmować dobrego imienia. Wiele z tych par uczęszcza na Msze św. podejmuje modlitwę i czyni dobro.
Młodych zachęcam do mądrego i odpowiedzialnego przygotowania się do małżeństwa, by do miłości dojrzewać. Nie bójmy się i nie wstydźmy świadectwa czystości przedmałżeńskiej!!! Dziewictwo jest wielkim darem, który mogę ofiarować tej jednej, temu jedynemu… Podejmujmy też wspólną modlitwę w naszych rodzinach !!!

Dziękujemy Bogu za to co się udało, za Festyn majowy i Mecz piłkarski, które nas połączyły i dały wiele radości, za pielgrzymkę rowerową do Górki Klasztornej, za Bieg Papieski, za oddawaną krew…
No i dziękujemy za wielkie dzieło odnowienia naszego cmentarza, ale o tym osobno.

Niech Bóg nam wszystkim błogosławi na cały obecny rok.

O inwestycjach zrealizowanych powiem później, o tym co się udało i jakie są następne plany. W tym roku czeka nas wizytacja Ks. Biskupa Ordynariusza, która będzie miała miejsce 7 marca, na zakończenie naszych rekolekcji wielkopostnych. Będziemy się do tego wydarzenia przygotowywać.

Dziękuję za wszelką życzliwość i pomoc, jakiej doznaję tutaj w parafii jako Wasz proboszcz. Nic się nie zmieniło i zawsze mogę powiedzieć, że w Miasteczku czuję się u siebie. Proszę Was o modlitwę, o dalszą współpracę i pomoc. Bo wszyscy razem tworzymy naszą parafialną wspólnotę i wszyscy razem za nią odpowiadamy !!!

Ks. proboszcz
Błażej KownackiCzytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka