Wrzesień 18 2019 05:03:20
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
REPARTYCJA Z 1865 ROKU

Rozdział kosztów naprawy poniesionych przez parafię katolicką Miasteczko na naprawę budynków parafialnych w Miasteczku.

Repartition
der von der Katholischen Pfarrgemeinde Miasteczko aufzubringenden Reparaturbaukoste für Reparatur der kath. Pfarrgebäuden in Miasteczko.
Die Repartition ist angelegt auf eine ausgeführte Hausreparatur am Pfandestelle und kleinere Reparaturen bei den übrigen Pfarrgebäuden. Es ist Sonderlich:
1. Zu Baumaterialien - 175 Tal. 1 sgr.
2. Für die Handwerken - 83 Tal. 2 sgr.
3. Für Ankaufe der Materialien - 22 Tal 15 sgr.
4. Für Aufertigung des Anschlages - 4 Tal. 20 sgr.
5. Prozeßkosten von den Normannschen Erben - 8 Tal. 8 sgr.
6. An Tantiema circa - 6 Tal. 15 sgr.
hiervon 1/3 der Herr Patron mit 100 Tal.
bleiben auf die Pfarrgemeinde 200 Tal. 1 sgr.
Repartiert sind 208 Tal.

Amalienhof:
1. Michael Grabowski - Kuhhirt
2. Casimir Grabowski - Einlieger
3. Franz Nowak - Nachtwächter
4. Johann Wolske - Einlieger
5. Johann Walrowski - Fornal
6. Johann Munka - Einlieger
7. Johann Wellnitz - Einlieger

Augustenhof:
1. Matias Steinberg - Schäfer
2. Michael Giers - Einlieger
3. Andreas Warmann - Einlieger

Grabowo:
1. Julius Schalinski - Schmied
2. Joseph Erdmann - Stallmaher
3. Martin Mazgaj - Rattei
4. Andreas Pufahl - Fornal
5. Ludwig Mazgaj - Einlieger
6. Anton Bożek - Nachtwächter
7. Joseph Nowicki - Waldwächter
8. Jacob Gabrielski - Rattei
9. Franz Munka - Einlieger
10. August Klewenhagen - Vogt
11. Michael Wieske - Heizer
12. Michael Schladowski - Kutscher
13. Johann Leinert - Käthner
14. August Leinert - Maurer
15. Jacob Polley - Einlieger
16. Michael Kupich - Einlieger
17. Ferdinand Lissner - Einlieger
18. Carl Hardke - Einlieger

Grabionna:
1. Johann Mandelke - Wirth
2. Michael Kowalski - Wirth
3. Michael Schafranke - Wirth
4. Michael Bilecki - Wirth
5. Martin Kopczyński - Wirth
6. Michael Hamling - Wirth
7. Michael Queiser - Einlieger
8. Friedrich Reich - Einlieger
9. Jacob Burdzyński - Einlieger
10. Simon Zobłowski - Einlieger
11. Abdreas Röpke - Einlieger
12. Leopold Ida - Einlieger
13. Michael Queiser - Einlieger
14. Andreas Wyszyński - Fornal
15. Michael Westphal - Fornal
16. Paul Melchert - Einlieger
17. Franz Wnuck - Einlieger
18. Valentin Martenka - Einlieger
19. Nicolaus Welniak - Einlieger
20. Michael Pluczak - Einlieger
21. Georg Radzicki - Einlieger
22. Johann Pluczak - Einlieger
23. August Bader - ?

Wolsko:
1. Julius Arndt - Schmieder
2. Joseph Kams - Einlieger
3. August Arndt - Einlieger
4. Georg Barczyński - Einlieger
5. Lorenz Kaminski - Einlieger
6. Joseph Hoeft - Einlieger
7. August Polley - Schmied
8. Michael Broniewski - Einlieger
9. August Fausch - Kolonist
10. Anton Misiak - Koloniepächter
11. Michael Fausch - Einlieger
12. Bartholomeus Nowak - Häusler
13. Johann Wiórek - Häusler
14. Bartholomeus Pietraszek - Einlieger
15. Michael Buretta - Einlieger

Arndtswalde:
1. Johann Lange - Ackerwirth
2. Joseph Wieske - Einlieger
3. Christoph Müller - Ackerwirth
4. Andreas Grützmacher - Ackerwirth
5. Georg Kusch - Ackerwirth
6. Franz Wydorra - Häusler
7. Johann Kusch - Einlieger
8. Valentin Hutek - Ackerwirth
9. Andreas Sonnenberg - Einlieger
10. August Gruse - Ackerwirth
11. Stanislaus Woyznicki - Ackerwirth
12. Paul Misiak - Ackerwirth
13. Gottlieb Sieg - Einlieger
14. August Kachor - Ackerwirth
15. Joseph Chudzik - Einlieger
16. Joseph Kaja - Ackerwirth
17. Michael Bembenek - Einlieger
18. Michael Hass - Schmied

Brostowo:
1. Valentin Walloch - Einlieger
2. Paul Katzborn - Einlieger
3. Felix Speier - Einlieger
4. Joseph Brzeziński - Einlieger
5. Johann Baranowski - Einlieger
6. Valentin Depczyk - Einlieger
7. Johann Świderek - Einlieger
8. Christoph Kolassa - Einlieger
9. Mathias Baranowski - Einlieger
10. Johann Marlenka - Einlieger
11. August Lüdke - Einlieger
12. Stephan Wydorra - Einlieger
13. Michael Warmann - Einlieger
14. Johann Derus - Einlieger
15. Joseph Kostrzewski - Einlieger
16. Johann Wiórek - Einlieger
17. Mathias Jędrzejek - Einlieger
18. Casimir Pinkowski - Einlieger
19. Andreas Dziubek - Einlieger
20. Andreas Tilson - Einlieger
21. Johann Welnitz - Einlieger
22. Andreas Grzechowiak - Einlieger
23. Simon Duhra - Einlieger
24. Ignatz Palecki - Einlieger
25. Wilhelm Czynke - Postbote
26. Wilhelm Czynke - Einlieger

Marienfelde:
1. Georg Radzicki - Einlieger
2. Josph Sonnenberg - Einlieger
3. Thomas Tuchalski - Einlieger
4. Johann Pluczak - Einlieger

Netzdorf:
1. Martin Moske - ?

Sophiadamm:
1. Michael Guske - Einlieger
2. Eduard Heinrich - Einlieger
3. Andreas Zank - Einlieger
4. Georg Wieske - Kolonist
5. Franz Greger - Einlieger
6. Johann Mandelke - Einlieger

Miasteczko:
1. Jacob Büschleb - Musiker
2. Joseph Rhöse - Musiker
3. Michael Flatowski - Einlieger
4. Anton Zaske - Einlieger
5. Valentin Rossa - Schuhmacher
6. August Hermann - Einlieger
7. Joseph Eichstaedt - Töpfer
8. Christian Schmidt - Einlieger
9. Julius Kadritzki - Einlieger
10. Ludwig Budnik - Einlieger
11. Andreas Giers - Einlieger
12. Joseph Guske - Einlieger
13. Martin Eichstaedt - Hausbesitzer
14. Johann Tilson - Einlieger
15. Johann Schulz - Einlieger
16. Andreas Mandelke - Hausbesitzer
17. Franz Teske - Einlieger
18. Johann Mandelke - Hausbesitzer
19. Joseph Sikorski - Einlieger
20. Andreas Brzezinski - Töpfer
21. Anton Siudzinski - Musiker
22. Johann Eichstaedt - Einlieger
23. Maximilian Celler - Sattler
24. Romann Saganowski - Probsteipächter
25. Martin Schmidt - Ackerbürger
26. August Czynke - Einlieger
27. Michael Wittliff - Einlieger
28. Johann Müller - Käthner
29. August Sikorski - Einlieger
30. Peter Tilson - Käthner
31. Johann Tilson - Käthner
32. Carl Wagner - Schuhmacher
33. August Tramp - Einlieger
34. Albert Speralski - Einlieger
35. Johann Radke - Einlieger
36. Johann Lüdke - Einlieger
37. Georg Siudziński - Schuhmacher
38. Joseph Wittliff -Schmiede
39. Ernst Geisser - Maurer
40. Jacob Staufenbiel - Musikgehilfe
41. Johann Czynke - Hausbesitzer
42. Simon Czerski - Organist
43. Johann Zaske - Schafer
44. Johann Rękoszyk - Wiesenbesitzer
45. Peter Rożek - Wiesenbesitzer
46. August Gron - Wiesenbesitzer
47. Michael Bereuter - Einlieger
48. Anton Turczyn - Wiesenbesitzer
49. Johan Warmann - Einlieger
50. Franz Warmann - Einlieger
51. Joseph Mandelke - Schmiede
52. Martin Bingel - Musikgehilfe
53. Christoph Zaske - ?

Rzadkowo:
1. Gabriela Grabowska - Rittergutsbesitzerin
2. Ignatz Sztujkiewicz - Inspektor
3. Johann Kledzik - Einlieger
4. Martin Kruszynski - Waldwärtner
5. Anton Borkowski - Kuhhirt
6. Johann Rybak - Einlieger
7. Andreas Monka - Einlieger
8. Simon Kieruj - Einlieger
9. Johann Bogusławski - Stallmacher
10. Anton Chłopek - Einlieger
11. Joseph Nowak - Rattei
12. Anton Kucharski - Rattei
13. Martin Misiak - Vogt
14. Joseph Hüttner - Einlieger
15. Anton Kieruj - Fornal
16. Michael Jasinski - Einlieger
17. Joseph Mądrowski - Einlieger
18. Kasprowicz - Einlieger
19. Florian Haniżewski - Gastwirth
20. Joseph Kozłowski - Fornal
21. Johann Monka - Einlieger
22. Andreas Brzeziński - Einlieger
23. Michael Kubik - Einlieger
24. Vincent Pawłowski - Einlieger
25. Joseph Radke - Einlieger
26. Johann Kieruj - Einlieger
27. Andreas Jagodziński - Einlieger
28. Borkowska - Einlieger
29. Franz Radke - Einlieger
30. Mathias Rybak - Einlieger
31. Adam Bukowski - Einlieger
32. Johann Pawłowski - Einlieger
33. Franz Ksobek - Einlieger
34. Wojciech Jagodziński - Schäfer
35. Johann Rozpłoch - Einlieger
36. Ignatz Kledzik - Einlieger
37. Johann Maślanka - Einlieger
38. Valentin Misiak - Wirth
39. Johann Maślanka - Wirth
40. Valentin Kaja - Wirth
41. Michael Ziółkowski - Wirth
42. Valentin Hutek - Wirth
43. Anton Rozpłoch - Wirth
44. Joseph Depta - Wirth
45. Joseph Rosik - Wirth
46. Casimir Graczyk - Wirth
47. Anton Hutek - Wirth
48. Johann Pierdzioch - Wirth
49. Jacob Martenka - Wirth
50. Andreas Martenka - Käthner
51. Jacob Grądkowski - Wirth
52. Valentin Kozak - Wirth
53. Johann Bembenek - Häusler
54. Johann Kozak - Häusler
55. Adalbert Depta - Häusler
56. Johann Mandelke - Wirth
57. Constantin Saenger - Wirth
58. Anton Kaja - Wirth
59. Valentin Piosik - Wirth
60. Johann Kaja - Wirth
61. Martin Piotrowski - Wirth
62. Martin Martenka - Wirth
63. Valentin Wachowiak - Wirth
64. Adalbert Czarnotta - Wirth
65. Anton Żelazny - Einlieger
66. Valentin Jędrzejek - Käthner
67. Johann Hutek - Käthner
68. Wittwe Hüttner - Käthner
69. Mathias Copka - Einlieger
70. Sewerin Pluczak - Einlieger
71. Joseph Hutek - Einlieger
72. Anton Chudzik - Einlieger
73. Johann Schwichert - Einlieger
74. Martin Deresz - Einlieger
75. Martin Kubik - Einlieger
76. Valentin Misiak - Einlieger
77. Adalbert Misiak - Einlieger
78. Jacob Giese - Einlieger
79. Martin Giese - Einlieger
80. Thomas Tatarka - Einlieger
81. Anton Daniel - Einlieger
82. Johann Schnabel - Einlieger
83. Andreas Rybak - Einlieger
84. Johann Eichstaedt - Einlieger
85. Anton Lüdke - Einlieger
86. Johann Radke - Einlieger
87. Michael Schnabel - Einlieger
88. Michael Kaźmierczak - Einlieger
89. Michael Grondkowski - Einlieger
90. Ignatz Arndt - Einlieger
91. Vincent Jahns - Einlieger

Kolonia Zbyświtz:
1. Andreas Nowak - Kolonist
2. Joseph Jahny - Kolonist
3. Jacob Daniel - Kolonist
4. Stephan Hamling - Kolonist
5. Joseph Mikołajewski - Kolonist
6. Michael Symnik - Kolonist
7. Lorenz Rybarczyk - Kolonist
8. Paul Rybarczyk - Kolonist
9. August Günther - Einlieger
10. Johann Pierdzioch - Einlieger
11. Albert Komorowski - Einlieger
12. Joseph Heyduk - Einlieger
13. Gottlieb Neltner - Einlieger
14. Peter Müller - Einlieger

Kolonia Prawomyśl:
1. Johann Szopiński - Kolonist
2. Stanislaus Martenka - Kolonist
3. Michael Wachowiak - Kolonist
4. Johann Wachowiak - Kolonist
5. Michael Pierdzioch - Kolonist
6. Peter Maślanka - Kolonist
7. Valentin Gabrielski - Kolonist
8. Andreas Maślanka - Kolonist
9. Antoni Konczak - Kolonist
10. Georg Pierdzioch - Kolonist
11. Andreas Piotrowski - Kolonist
12. Johann Bogusławski - Kolonist
13. August Słomowicz - Kolonist
14. Martin Kieruj - Kolonist
15. Franz Wnuck - Kolonist
16. Johann Gapiński - Kolonist
17. Andreas Lewandowski - Kolonist
18. Ignatz Wendland - Kolonist
19. Joseph Łapacz - Kolonist
20. Peter Wendland - Kolonist
21. Jacob Łapacz - Kolonist
22. August Bukowski - Einlieger
23. Peter Wachowiak - Einlieger
24. Adalbert Reczyński - Einlieger
25. Franz Michałowski - Einlieger
26. Andreas Gorączak - Einlieger
27. Michael Wendland - Einlieger
28. Johann Michałowski - Einlieger
29. Adam Durecki - Käthner
30. Theodor Biskupski - Müller

Kolonia Równopole:
1. Martin Rajek - Kolonist
2. Johann Deresz - Kolonist
3. Joseph Deresz - Kolonist
4. Valentin Giese - Kolonist
5. Mathias Tramp - Kolonist
6. Lorenz Tyllia - Kolonist
7. Christoph Ross - Kolonist
8. Peter Krüger - Kolonist
9. Vincent Rajek - Kolonist
10. Christoph Kurzyński - Kolonist
11. Johann Braun - Kolonist
12. Adalbert Hoffmann - Kolonist
13. Joseph Czarnotta - Kolonist
14. Anton Krüger - Kolonist
15. Johann Konczak - Kolonist
16. Franz Piosik - Kolonist
17. Anton Gröhn - Kolonist
18. Friedrich Kaatz - Kolonist
19. Martin Grądkowski - Kolonist
20. Anton Dams - Kolonist
21. Peter Braun - Kolonist
22. Joseph Borkowski - Kolonist
23. Franz Grądkowski - Kolonist
24. Friedrich Brettschneider - Kolonist
25. Michael Maślanka - Kolonist
26. Johann Rajek - Kolonist
27. Martin Pieruczki - Kolonist
28. Joseph Ludwig - Kolonist
29. Franz Dams - Kolonist
30. Wittwe Mellenthien - Kolonist
31. Peter Wiórek – Kolonist
32. August Kostrzewski - Kolonist
33. Franz Deresz - Kolonist
34. Johann Kozuśkiewicz - Kolonist
35. Martin Piosik - Kolonist
36. Gottfried Neltner - Einlieger
37. Valentin Wyśka - Häusler
38. Vincent Rochowski - Einlieger
39. Anton Nowicki - Einlieger
40. Johann Kucharski - Einlieger
41. Peter Gapiński - Einlieger
42. Anton Radke - Einlieger
43. Simon Rybak - Einlieger
44. Andreas Gnatt - Einlieger
45. Stephan Kaczmorowski - Einlieger
46. Wittwe Kluik - Einlieger
47. Anton Lorchowitz - Einlieger
48. Johann Bembenek - Einlieger
49. August Richter - Einlieger
50. Wittwe Krenz - Einlieger
51. Johann Priebe - Einlieger
52. Johann Pluczak - Einlieger
53. Anton Borkowski - Einlieger

Gniezno dnia 7. Listopada 1865.

--------------------------------------------
Tłumaczenie:
Ackerwirth - gospodarz
Einlieger - komornik
Fornal - fornal
Gastwirth - oberżysta
Hausbesitzer - właściciel domu
Häusler - chałupnik
Heizer - palacz
Inspektor – inspektor
Käthner - zagrodnik/chałupnik
Kuhhirt - pastuch krów
Koloniepächter - dzierżawca kolonii
Kolonist - kolonista
Kutscher - woźnica
Maurer - murarz
Musiker - muzyk
Musikgehilfe - pomocnik muzyka
Müller - młynarz
Nachtwächter - stróż nocny
Organist – organista
Postbote - listonosz
Probsteipächter - dzierżawca probostwa
Rattei - rataj
Rittergutsbesitzerin - właścicielka dóbr rycerskich
Sattler – siodlarz
Schäfer – owczarz
Schmied (-er) - kowal
Schuhmacher – szewc
Stallmaher - stajenny
Töpfer – garncarz
Vogt - wójt
Waldwächter - strażnik leśny
Wirth - gospodarz
Wiesenbesitzer - właściciel łąk

------------------------------------------------------------------------
Źródło:
ARCHIWUM PARAFII MIASTECZKO KRAJEŃSKIE.

Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka